Přejít k hlavnímu obsahu

Eso-SPONGE® nová metoda léčby léze anastomózy v horní části gastrointestinálního traktu

13. Srpen 2018

Dehiscence anastomózy nebo jiné defekty v horní části trávicího ústrojí mohou mít pro pacienty závažné důsledky. Výsledky léčby významně ovlivňují různé parametry, jako je velikost a místo léze, časový interval do stanovení diagnózy, ale i celkový stav pacienta.

Inovativní řešení léčby dehiscence v horní části gastrointestinálního traktu

Insuficience anastomózy je často doprovázena příznaky sepse a významnou morbiditou se značnou mortalitou. Léčba těchto stavů bývá velmi složitá. Kromě chirurgického vyšetření a endoskopického stentování se v dolní části trávicího ústrojí podařilo dosáhnout dobrých výsledků pomocí systému Endo-SPONGE®.

Nyní je k dispozici i nový systém Eso-SPONGE® neboli endoluminální vakuová terapie pro léčbu defektu anastomózy i v horní části gastrointestinálního traktu. Podle dostupných statistik se celková úspěšnost této léčby pohybuje od 80 do 100 %. „S tímto typem léčby jsme získali během více než pěti let dobré zkušenosti. Řada pilotních studií a retrospektivní analýzy různých pracovních skupin prokázaly specifické výhody endoluminální vakuové terapie, která může významně přispět ke snížení morbidity a mortality pacientů,“ říká Prof. Dr. Med. Clemens Schafmayer z Universitätsklinik Schleswig-Holstein, Campus Kiel.

Výhody Eso-SPONGE®:

 • kontinuální drenáž, nedochází k nahromadění sekretu,
 • zvládnutí infekce,
 • debridement, rychlé vyčištění zánětlivé dutiny,
 • podpora granulace a zarůstání tkání,
 • mechanické zmenšení zánětlivé dutiny,
 • kontrola infekce.

Výhody pro pacienty:

 • dobrá snášenlivost,
 • lehká spolupráce,
 • žádný nepříjemný zápach,
 • v některých případech možnost ambulantní léčby.

Postup léčby

 1. Před použitím vyšetřete dutinu flexibilním endoskopem a změřte ji.

 2. Pod zrakovou kontrolou zaveďte do otvoru dehiscence silikonový tubus. Endoskop zde slouží jako vodič.

 3. Houbičku Eso-SPONGE® upravenou na vhodný rozměr potřete sterilním hydrogelem (na bázi glycerolu) a zasuňte ji do tubusu.

 4. Zavaděčem zasuňte houbičku Eso-SPONGE® ke značce. Houbička je nyní na konci tubusu.

 5. Zavaděč podržte na svém místě a trubici vytáhněte ven až k jeho rukojeti. Houbička se rozbalí v otvoru dehiscence. Trubici a zavaděč lze vytáhnout dohromady.

 6. Endoskopická kontrola polohy houbičky a případná úprava polohy endoskopickými úchopovými kleštěmi.

 7. Transnazální zavedení: Zaveďte nazogastrickou sondu o průměru Ch 16 (není součástí setu) skrz nos a vytáhněte ji ústy. Odstřihněte atraumatický konec sondy.

 8. Drenážní hadičku napojte na nazogastrickou sondu mimo ústní dutinu. Poté nazogastrickou sondu s drenážní hadičkou vytáhněte zpět nosem.

 9. Drén je nyní zaveden transnazálně.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

 • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
 • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
 • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník