Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie:

Desátý Světový den ledvin již příští čtvrtek

Ing. Lucie Kocourková

5. Březen 2015

Světový den ledvin Aktuality B. Braun

Vypijte ve čtvrtek 12.3.2015 sklenici vody na zdraví nejen vašich ledvin a přijďte na preventivní vyšetření zdarma a bez objednání do některé z otevřených dialyzačních středisek i vy.

Mottem letošního Světového dne ledvin je "Zdravé ledviny pro všechny" a jeho pomyslným nástrojem je sklenice vody. Lidé po celém světě se budou fotit při pití vody a umísťovat své fotky na sociální sítě. B. Braun Avitum i letos zve na preventivní vyšetření zdarma a bez objednání do některé z otevřených dialyzačních středisek i Vy. Na Teplicku otevírá B. Braun Avitum obě svá dialyzační střediska jak v Teplicích, tak v Duchcově. Všechna otevřená střediska B. Braun Avitum s adresami jsou na www.svetovydenledvin.cz

 

Dnes preventivní vyšetření ledvin na dialyzačním středisku B. Braun Avitum v Teplicích podstoupil Dominik Feri, radní a zastupitel města Teplice. „Nic to není a trvalo to jen pár minut. Vzali mi kapku krve z prstu, odevzdal jsem trochu moči, změřili mi tlak a vyplnili jsme krátký dotazník. S úlevou konstatuji, že se mi můj ranní žert, že se lékařů nebojím, protože jsem mladý a zdravý, prohlídce nevymstil,“ říká s úsměvem Dominik Feri, kterému výsledky dopadly na jedničku.

Jako první dnes vyzkoušel ledvinovou kalkulačku na svém mobilu sám primátor. Světový den ledvin přišel podpořit i primátor města Jaroslav Kubera. Ten si na místě vyzkoušel úplnou novinku on-line ledvinovou kalkulačku, kterou společnost B. Braun Avitum vyvinula pro všechny s přístupem k internetu. „Na mobilu jsem si právě test na ledvinové kalkulačce udělal, výsledkem se radši chlubit nebudu, ale potvrzuji, že je to raz dva a zvládne ji vyplnit úplně každý,“ řekl na dnešní konferenci Jaroslav Kubera, primátor města Teplice.

 

Teplice tradičně, Duchcov úplně poprvé

Úplně poprvé se otevřou dveře dialyzačního střediska nefrologické ambulance v Duchcově. Tamější dialyzační středisko B. Braun Avitum je totiž zatím poslední nově otevřenou dialýzou v Ústeckém kraji. Svůj provoz  zahájilo v budově nemocnice Vita v Duchcově 29.12.2014. "Otevření dialýzy v Duchcově nám jednak umožnilo zrušit noční dialýzy v Teplicích, které pro pacienty nebyli rozhodně příjemné a jednak zkrátit dojezdovou vzdálenost těch pacientů, kteří to mají blíže právě do Duchcova," říká ředitel B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

 

V tuto chvíli je na Dialyzačním středisku B. Braun Avitum v Duchcově k dispozici 12 lůžek, na kterých se střídá dohromady 24 pacientů. V provozu je dialýza ve dvou směnách v pondělí, středu a pátek. Zdravotní personál je totožný s tím v Teplicích, takže si pacienti ani nemusejí zvykat na nové lékaře a sestřičky. "Preventivní vyšetření zdarma a bez objednání má letos na světový den ledvin v Duchcově svou premiéru a určitě jsme zvědaví, kolik lidí si k nám najde cestu. Dialýza v Duchcově je mnohem komornější než v Teplicích. Návštěvníky tak čeká rodinná atmosféra a jsme přesvědčeni, že se u nás budou cítit dobře," říká vedoucí lékařka nového dialyzačního střediska MUDr. Marie Studenovská.  Výhledově ale i tato dialýza přejde na plný provoz pondělí až sobota a léčit se zde bude až 48 pacientů. "Při té bídě, kterou mi selhání ledvin přináší, je teplicko-duchcovský personál velká výhra. Dialyzuji se zde už devátým rokem a jsem tady moc spokojená," říká sedmdesátiletá pacientka Jana Sirová.

 

Životadárná tekutina

Ledviny u dospělého člověka denně přefiltrují až 2000 litrů krve, za průměrný život Čecha to je takové množství krve, které by se zhruba 30x vešlo do plaveckého bazénu v Praze Podolí. Ledviny zároveň denně vytvoří 180 litrů tzv. primární moči, ze kterých následným vstřebáním vznikne to, co vymočíme. Tak výkonným filtrem ledviny jsou.

K tomu, aby lidský organismus a také ledviny dobře fungovaly, potřebujete vypít minimálně 20 ml vody na 1 kg tělesné hmotnosti. Když je venku hodně teplo nebo se potíte z jiného důvodu, například sportujete, máte horečku či průjem, tak samozřejmě mnohem více. U některých lidí je ale naopak i při pití vody třeba opatrnosti a neobejdou se ani v takto zdánlivě banální záležitosti bez konzultace s odborníky - to se týká například pacientů se selhávajícím srdcem či pacientů dialyzovaných. Těm může naopak nadměrný příjem tekutin velmi uškodit. "Mezi našimi pacienty na dialyzačních střediscích jsou i tací, u kterých nedostatečný příjem tekutin negativně podpořil jejich základní onemocnění a tím se dostali do naší péče. Typickým příkladem jsou pacienti s ledvinovými kameny nebo také ti, u nichž k selhání ledvin vedla, případně je podpořila, vysoká krevní hladina kyseliny močové,“ zdůrazňuje vedoucí lékařka dialyzačních středisek Teplice a Duchcov Marie Studenovská.

 

Omezení příjmu tekutin u dialyzovaných pacientů

Paradoxně opačná je situace u pacientů po vstupu do dialýzy. Ti se musejí v pití velmi omezovat a kromě očišťování krve od zplodin metabolismu se jim mnohdy odčerpává z těla až 15 litrů vody týdně. Češi jsou stále v kvalitě pitného režimu za svými západními sousedy. Trend je ale pozitivní. Dlouhodobě stoupá v restauracích obliba kohoutkové vody, v domácnostech zase spotřeba balené vody. Naopak spotřeba slazených nealkoholických nápojů klesá. Potřebu pití, zvláště pak obyčejné kohoutkové vody (všude tam, kde je kvalitní) nelze nikdy docenit. "V odborných kruzích se s mírným nadhledem říká, že v horkých měsících až 50% pacientů na lůžkových interních odděleních je hospitalizováno hlavně proto, že málo pili. Nedostatečná cévní náplň způsobí poruchu prokrvení mozku a srdce a následné pády, srdeční příhody a další zdravotní komplikace,“ dodává Studenovská.

 

Otevřená dialyzační střediska po celém Česku

V roce 2014 navštívilo v průběhu Světového dne ledvin dialyzační střediska B. Braun Avitum v ČR bezmála 3 tisíce lidí, z toho téměř čtvrtina lidí neměla výsledky v pořádku. Obecně platí, že problémy s ledvinami má v Česku zhruba 10% procent populace. Jeho začátek ovšem může odhalit pouze prevence. Ledviny totiž nebolí, i když mohou být někdy i závažně poškozeny. Proto čím dříve je nemoc diagnostikována, tím jednodušší a efektivnější je léčba.

 

Střediska budou otevřena na Světový den ledvin ve čtvrtek 12.března od 8 do 15 hodin. Preventivní vyšetření je zdarma, bez objednání a v ordinaci nezabere více než 10 minut. Nejdříve se zjistí základní tělesné parametry (věk, výška, hmotnost), změří se krevní tlak a rozeberou základní rizikové faktory, jako třeba kouření, genetické dispozice nebo třeba cukrovka. "Následně lidem odebíráme kapičku krve a vzorek moči. Na to, abychom zjistili, jestli jsou ledviny v pořádku nebo je potřeba další podrobné vyšetření to ve většině případů stačí. Velkou část onemocnění, i když bohužel ne všechna, lze tímto způsobem zachytit,“ uvádí k vyšetření Marie Studenovská.

 

Ledvinová kalkulačka

V rámci podpory prevence spustila společnost B. Braun Avitum na konci února tohoto roku také česko-slovenský projekt LEDVINOVÁ KALKULAČKA. Internetové stránky www.ledvinovakalkulacka.cz
a www.oblickovakalkulacka.sk jsou zaměřené na prevenci onemocnění ledvin a jsou dostupné zdarma, pro každého a prakticky odkudkoliv.
"Intenzivně jsme se zabývali myšlenkou jak dostat prevenci onemocnění ledvin co nejblíže k lidem. Přesvědčit veřejnost, že je potřeba se o své ledviny zajímat a nechat se alespoň jednou za čas vyšetřit ať už u praktického lékaře nebo třeba v rámci Světového dne ledvin
v nefrologické ambulanci, je někdy velmi složité. Myšlenku jsme proto v duchu přísloví "když nejde hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře" otočili a orientační prevenci jsme posadili k lidem do počítačů," vysvětluje filosofii ledvinové kalkulačky MUDr. Petr Hartl z dialyzačního střediska B .Braun Avitum v Praze na Černém Mostě.

 

Vyplnění 17 základních otázek zabere testovanému maximálně 10 minut. Nejdříve se stejně jako u lékaře vyplní základní tělesné parametry a pak se analyzují rizikové faktory. Výsledek on-line testu je pak rozdělen do tří kategorií:

 

a) 0-24 bodů: Riziko onemocnění ledvin se zdá být na základě Vámi vyplněných údajů relativně nízké.

b) 25-60 bodů: Patříte do rizikové skupiny. Vaše riziko proberte se svým praktickým lékařem.

c) 61 a více: Riziko onemocnění ledvin je ve Vašem případě vysoké. Nefrologické vyšetření je velmi vhodné.

 

"Samozřejmě jde pouze o orientační test, který v žádném případě nenahrazuje návštěvu lékaře, ale může to být způsob, jak rizikové skupiny k návštěvě odborníka motivovat," dodává Hartl. Projekt byl spuštěn před Světovým dnem ledvin právě proto, aby ti, jimž kalkulačka bude na základě skóre návštěvu lékaře doporučovat, mohli za odborníkem přijít bez objednání, zdarma a hlavně rychle. Navštívit tak můžou právě jedno z celkem 19 dialyzačních středisek B. Braun Avitum v Česku.

 

Místa, kde se zdarma a bez objednání vyšetřuje v rámci Světového dne ledvin: www.svetovydenledvin.cz

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník