Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie:

Chronické selhání ledvin se může týkat i vás

redakce Braunovin

11. březen 2014

Chronická dialýza

Dialyzační střediska Slavkov u Brna a Ivančice i letos podporují Světový den ledvin.

Víte, že selhání ledvin si ročně vyžádá téměř 3 miliony lidských životů? Tento nenápadný orgán totiž dokáže pořádně potrápit. Až 90 % všech dialyzovaných pacientů navíc tvoří lidé s chronickým selháváním ledvin. Nechcete patřit mezi smutné statistiky? Nezapomínejte na prevenci
a pečujte o své ledviny, doporučují lékaři. Nepodceňujte prevenci a nechte si ledviny vyšetřit.
Obyvatele Jihomoravského kraje se zájmem o prevenci přivítají dialyzační střediska B. Braun Avitum Slavkov u Brna a Ivančice.


Preventivní vyšetření bez objednání. To je Světový den ledvin.

Chcete se ujistit, že jsou vaše ledviny opravdu v pořádku? Využijte nabídku již devátého Světového dne ledvin a navštivte 13. března jakékoli dialyzační středisko či nefrologickou ambulanci B. Braun Avitum. Preventivní vyšetření je rychlé, bezbolestné. Provádí se na základě odběru malého množství krve z prstu a malého množství čerstvé moči. Více informací o vyšetření se dozvíte na stránkách www.svetovydenledvin.cz , kde je k dispozici i informativní video.

Ivan Charvát, starosta Slavkova u Brna, na preventivním vyšetřeníIvan Charvát, starosta Slavkova u Brna, na preventivním vyšetření

Jen v roce 2011 navštívilo v průběhu Světového dne ledvin dialyzační a nefrologické ambulance B. Braun Avitum v ČR 1 684 lidí, z nichž 339 bylo odesláno na další vyšetření. V loňském roce se zájem zdvojnásobil. Na vyšetření se dostavilo 3 251 lidí a 620 z nich bylo zachyceno pro další vyšetření. Ačkoli se u některých jednalo pouze o banální problémy, které vyžadovaly jen krátké léčení, nemalé procento z nich mělo natolik závažné obtíže, že bylo nutné okamžité a důsledné zahájení léčby. V Jihomoravském kraji loni přišlo do dialyzačních středisek Slavkov u Brna a Ivančice celkem 499 lidí, nález mělo zhruba 10% lidí, což je pod celorepublikovým průměrem.

„Lidé prevenci bohužel velmi často podceňují. Ledviny totiž nebolí a v tom je právě ten problém - tomu, co nebolí, pacienti většinou nevěnují pozornost. Často se setkáváme také s tím, že i když se při běžné kontrole zachytí nějaké nesrovnalosti s ledvinami, lidé již na doporučené podrobnější nefrologické vyšetření nepřijdou. Své počínající problémy zkrátka neřeší, protože žádné potíže nepociťují. Zpátky k lékaři se vrací až tehdy, když jejich ledviny již skutečně onemocní a sníží se jejich funkce. Je mnoho pacientů, kteří by na dialýzu nikdy docházet nemuseli, kdyby se o své ledviny zajímali dříve a podstoupili léčbu,“ říká MUDr. Aleš Hrubý, vedoucí lékař Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Slavkov u Brna.

Rizikové faktory onemocnění ve stáří

Dlouhodobé onemocnění s postupnou ztrátou funkce kromě dalších onemocnění mnohdy souvisí také s věkem pacientů. Společně se stárnutím organismu totiž klesá i činnost ledvin a snižování jejich funkce je tak přirozený stav. U starších lidí však přibývá i dalších onemocnění, které z dlouhodobého hlediska znamenají pro ledviny další komplikace. Lidé s chronickým selháváním navíc tvoří až devadesát procent všech dialyzovaných pacientů.

Eva Višková, sestra dialyzačního střediska, vysvětluje průběh dialýzyEva Višková vysvětluje průběh dialýzyPéče o dialyzované seniory proto vyžaduje individuální přístup a vždy je třeba soustředit svou pozornost na primární spouštěč obtíží.Věk však v otázce dialýzy ani transplantace roli nehraje. Letos byl například úspěšně transplantován senior, který oslavil 79. narozeniny. Na dialýzu nám také často docházejí i pacienti starší 90 let. Dnešní medicína opravdu dokáže nejen prodloužit život, ale pomoci lidem, aby mohli být do poslední chvíle aktivní a život si užívat,“ říká Eva Višková, sestra Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Slavkov u Brna.

Ve všech zemích Evropské unie dochází k výraznému stárnutí obyvatelstva a v důsledku toho také ke snížení počtu pracujících osob. „Zlepšení zdraví povede k delšímu setrvání v práci a k ekonomické udržitelnosti a naopak: pokud bude stárnutí obyvatelstva provázet špatný zdravotní stav, povede to k výrazné finanční zátěži veřejných rozpočtů. Proto jsou preventivní programy a důsledná péče o seniory v zájmu nás všech,“ říká Božena Jurašková, místopředsedkyně výboru České gerontologické a geriatrické společnosti. „Nejvyznamnějšími rizikovými faktory pro zdraví seniorů jsou tabák, alkohol, nedostatečná nebo nadměrná výživa, vysoký krevní tlak a poruchy metabolismu tuků. Patří sem i nadměrné užívání léků, kdy se hromadí faktory vedoucí k jejich nežádoucím účinkům, které mohou vést k závažnému poškození ledvin," dodává Jurašková.

Mnoho pacientů nemuselo na dialýze nikdy skončit, kdyby se o své ledviny zajímali dříve

Správná funkce ledvin je pro zdraví člověka nepostradatelná. Nejlepší prevencí jsou proto pravidelné preventivní prohlídky, které všechny případné začínající obtíže bezpečně odhalí. A jak ukazují také výsledky výzkumu společnosti B. Braun, který proběhl v průběhu loňského Světového dne ledvin, Češi na prevenci v porovnání se svými východními sousedy dají. V posledních pěti letech totiž preventivní kontrolu podstoupilo 88 % Čechů, zatímco na Slovenku vyšetření to bylo pouze 75 % dotázaných.

Ačkoli zodpovědný přístup ke klasické prevenci v České republice stále stoupá, na ledviny se bohužel často zapomíná. Přitom právě ony patří mezi nejdůležitější orgány v těle, jelikož čistí tělo od odpadních látek, regulují množství vody v organismu a zároveň také produkují důležité hormony, které ovlivňují metabolismus kostí a oběhovou soustavu.

Tělem pacienta proteče až 150 litrů vody

Pacienti s chronickým selháváním se potýkají s minimální či dokonce nulovou funkci ledvin, a jsou proto závislí na dialýze, která činnost ledvin nahradí. Během dialýzy se tělo pacienta dostává do kontaktu s obrovským množstvím vody. Na jedno ošetření se spotřebuje zhruba 120-150 litrů speciální tzv. ultračisté vody, která je díky speciální úpravně vody očištěna od všech nečistot, chloru, iontů, minerálů a mikroorganismů, které se běžně v přírodní vodě vyskytují.

„I v běžném životě velmi záleží na kvalitě vody. V otázce dialýzy však důraz na její čistotu platí dvojnásob. Během ošetření se spotřebuje obrovské množství vody a její kvalita významně ovlivňuje i kvalitu hemodialýzy. Využíváme proto pouze ultračistou vodu, která splňuje všechny zákonné kvalitativní limity
a velmi přísná a obšírná doporučení. Díky ultračisté vodě se snižuje systémová zánětlivá odpověď během dialýzy a zlepšuje se i odpověď na léky, které stimulují krvetvorbu, “ vysvětluje MUDr. Aleš Hrubý.

Dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum v JMK najdete zde:

· Dialyzační středisko Slavkov u Brna, Lázeňský dům, Zlatá Hora 1466, Slavkov u Brna

· Dialyzační středisko Ivančice, Široká 16. Ivančice

Podrobnosti na www.svetovydenledvin.cz

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník