Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie:

Celsite® DRAINAPORT – „pleurální port“

redakce Braunovin

28. leden 2022

Implantabilní podkožní porty Celsite® při správném používání významně zkvalitňují život onkologických pacientů. Umožňují bezpečné zajištění žilního přístupu pro opakované aplikace chemoterapie a dalších léčiv (například analgetik), které byly indikovány k aplikaci přímo do žilního systému.

V posledních letech se porty, zejména intravenózní, staly běžnou součástí léčby onkologických pacientů. Jsou využívány jako možný přístup do cévního systému, epidurálního a subarachnoidálního prostoru. Jejich další využití nacházíme v léčbě bolesti, ale stále častěji také jako emergentní přístup u astmatických a epileptických pacientů, jimž podávání léků do portu často zachraňuje život.

První porty byly vyvinuty počátkem 80. let v Německu. Dnešní implantabilní porty jsou malé rezervoáry (komůrky) spojené s katétrem, který je umístěn nejčastěji do žíly, tepny, epidurálního nebo subarachnoidálního prostoru. Všechny používané materiály pro výrobu portů jsou obvykle bezproblémově snášeny – nejčastěji se jedná o plast nebo titan. Většina portů je kompatibilní s následným vyšetřením magnetickou rezonancí. Žádné vstupní porty Celsite® neobsahují kaučuk (latex), DEHP ani PVC.

Existuje řada typů implantabilních portů jako např. intravenózní, peritoneální, spinální nebo epidurální porty. V poslední době se ovšem do popředí dostává skupina pleurálních portů, mezi nimiž je hlavním produktem Celsite® DRAINAPORT.

Celsite® DRAINAPORT je speciální pleurální port pro intraperitoneální aplikaci cytostatik, vypuštění maligního ascitu nebo drenáž maligního pleurálního výpotku. Lze jej také použít k přístupu do peritoneální dutiny k odvodnění zhoubného ascitu v oblasti břicha a lokoregionální chemoterapii. V poslední době je čím dál častěji spojován i s dialyzovanými pacienty, kteří vyžadují pravidelnou drenáž břišního ascitu. Pomáhá předejít opakovaným, bolestivým punkcím pro evakuaci výpotku. Celkově zlepšuje kvalitu života a představuje snadné a efektivní řešení pro domácí péči. Díky Celsite® DRAINAPORT se lze vyhnout vysokým nákladům na léčbu kvůli dlouhému pobytu v nemocnici.

Vlastnosti:

 • Celsite®DRAINAPORT lze implantovat perkutánně nebo chirurgicky.
 • Manžeta katétru umožňuje prorůstání tkání, což snižuje riziko infekce a fixuje katétr na svém místě.
 • Katétr je připojen rtg-kontrastním titanovým spojovacím kroužkem.
 • Silikonové septum umožňuje spolehlivou punkci a maximální životnost portu.
 • Port má anatomický design s trojúhelníkovým profilem, nízkou hmotnost a lze jej snadno upevnit stehem.
 • Hladký, široký a flexibilní silikonový katétr je opatřen vícečetnými otvory: celkem 49 oválných otvorů (průměr 1,1×1,6 mm), rozmístěných v úseku od hrotu katétru až do 20cm, zajišťuje bezproblémovou průchodnost katétru a zvyšuje jeho účinnost.
 • Jeho komůrka je vyrobena z titanu, což zajišťuje vyšší bezpečnost.
 • Dva otvory pro snazší fixaci portu pomocí stehů.
 • MR kompatibilní, neobsahuje kaučuk, DEHP a PVC.

Implantabilní podkožní porty Celsite® se v České republice používají téměř dvě desetiletí. Přestože je metodika detailně propracovaná a bezpečná a každý rok se počet pacientů se zavedenými porty zvyšuje, je podle srovnání s evropskými studiemi u nás stále zaváděno nepoměrně menší množství portů (a to hlavně u onkologických pacientů), než je běžným evropským standardem. Naším cílem je tedy zvýšit dostupnost této metody a zlepšit kvalitu života převážně onkologickým pacientům například tím, že se vyhneme opakovaným a často neúspěšným punkcím periferních žil a jejich následné devastaci, kterou můžeme snadno způsobit opakovanou aplikací chemoterapie do periferního žilního systému.

 Podkožní porty Celsite® jsou zdravotnickým prostředkem. Jsou určeny k použití pro opakované intravenózní podávání například chemoterapeutických, antibiotických a protivirových léků, parenterální výživu, odběr vzorků krve a transfuzi. Výrobcem zdravotnického prostředku je B.Braun Medical, 30 avenue des Temps Modernes, 86360 Chasseneuil-du-Poitou – France. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití, neboť tento obsahuje informace o rizicích spojených s používáním zdravotnického prostředku a další důležité informace. Návod na použití najdete ZDE.

Návod k použití (19.71 KB)

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

 • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
 • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
 • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník