Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Celsite® DRAINAPORT – „pleurální port“

28. Leden 2022

Celsite® DRAINAPORT – „pleurální port“

Implantabilní podkožní porty Celsite® při správném používání významně zkvalitňují život onkologických pacientů. Umožňují bezpečné zajištění žilního přístupu pro opakované aplikace chemoterapie a dalších léčiv (například analgetik), které byly indikovány k aplikaci přímo do žilního systému.

V posledních letech se porty, zejména intravenózní, staly běžnou součástí léčby onkologických pacientů. Jsou využívány jako možný přístup do cévního systému, epidurálního a subarachnoidálního prostoru. Jejich další využití nacházíme v léčbě bolesti, ale stále častěji také jako emergentní přístup u astmatických a epileptických pacientů, jimž podávání léků do portu často zachraňuje život.

První porty byly vyvinuty počátkem 80. let v Německu. Dnešní implantabilní porty jsou malé rezervoáry (komůrky) spojené s katétrem, který je umístěn nejčastěji do žíly, tepny, epidurálního nebo subarachnoidálního prostoru. Všechny používané materiály pro výrobu portů jsou obvykle bezproblémově snášeny – nejčastěji se jedná o plast nebo titan. Většina portů je kompatibilní s následným vyšetřením magnetickou rezonancí. Žádné vstupní porty Celsite® neobsahují kaučuk (latex), DEHP ani PVC.

Existuje řada typů implantabilních portů jako např. intravenózní, peritoneální, spinální nebo epidurální porty. V poslední době se ovšem do popředí dostává skupina pleurálních portů, mezi nimiž je hlavním produktem Celsite® DRAINAPORT.

Celsite® DRAINAPORT je speciální pleurální port pro intraperitoneální aplikaci cytostatik, vypuštění maligního ascitu nebo drenáž maligního pleurálního výpotku. Lze jej také použít k přístupu do peritoneální dutiny k odvodnění zhoubného ascitu v oblasti břicha a lokoregionální chemoterapii. V poslední době je čím dál častěji spojován i s dialyzovanými pacienty, kteří vyžadují pravidelnou drenáž břišního ascitu. Pomáhá předejít opakovaným, bolestivým punkcím pro evakuaci výpotku. Celkově zlepšuje kvalitu života a představuje snadné a efektivní řešení pro domácí péči. Díky Celsite® DRAINAPORT se lze vyhnout vysokým nákladům na léčbu kvůli dlouhému pobytu v nemocnici.

Vlastnosti:

 • Celsite®DRAINAPORT lze implantovat perkutánně nebo chirurgicky. 
 • Manžeta katétru umožňuje prorůstání tkání, což snižuje riziko infekce a fixuje katétr na svém místě.
 • Katétr je připojen rtg-kontrastním titanovým spojovacím kroužkem.
 • Silikonové septum umožňuje spolehlivou punkci a maximální životnost portu.
 • Port má anatomický design s trojúhelníkovým profilem, nízkou hmotnost a lze jej snadno upevnit stehem.
 • Hladký, široký a flexibilní silikonový katétr je opatřen vícečetnými otvory: celkem 49 oválných otvorů (průměr 1,1×1,6 mm), rozmístěných v úseku od hrotu katétru až do 20cm, zajišťuje bezproblémovou průchodnost katétru a zvyšuje jeho účinnost.
 • Jeho komůrka je vyrobena z titanu, což zajišťuje vyšší bezpečnost. 
 • Dva otvory pro snazší fixaci portu pomocí stehů.
 • MR kompatibilní, neobsahuje kaučuk, DEHP a PVC.

Implantabilní podkožní porty Celsite® se v České republice používají téměř dvě desetiletí. Přestože je metodika detailně propracovaná a bezpečná a každý rok se počet pacientů se zavedenými porty zvyšuje, je podle srovnání s evropskými studiemi u nás stále zaváděno nepoměrně menší množství portů (a to hlavně u onkologických pacientů), než je běžným evropským standardem. Naším cílem je tedy zvýšit dostupnost této metody a zlepšit kvalitu života převážně onkologickým pacientům například tím, že se vyhneme opakovaným a často neúspěšným punkcím periferních žil a jejich následné devastaci, kterou můžeme snadno způsobit opakovanou aplikací chemoterapie do periferního žilního systému.

Podkožní porty Celsite® jsou zdravotnickým prostředkem. Jsou určeny k použití pro opakované 
intravenózní podávání například chemoterapeutických, antibiotických a protivirových léků, 
parenterální výživu, odběr vzorků krve a transfuzi. Výrobcem zdravotnického prostředku je 
B.Braun Medical, 30 avenue des Temps Modernes, 86360 Chasseneuil-du-Poitou – France.

Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití, neboť tento obsahuje informace 
o rizicích spojených s používáním zdravotnického prostředku a další důležité informace. 
Návod na použití najdete ZDE.
Soubory ke stažení: 
 • Návod k použití , velikost: 19 KB
 • redakce Braunovin
  Dosud nehlasováno

  Čtěte také

  Nádorová onemocnění často vedou u pacientů ke ztrátě chuti k jídlu. Následná malnutrice přitom hraje významnou roli ve schopnosti absolvovat léčbu. Důležitost kvalitní nutriční péče u onkologicky nemocných proto zdůrazňují specialisté v zahraničí i v Česku.

  10.05.2021

  Před devíti lety jsem pod stromeček dostala knížku "Nesmíš to nikdy vzdát". Bylo to po 21 letech, kdy se mi vrátila rakovina, a já byla pár dní po operaci. Za další čtyři měsíce mě čekala další. To jsem v tu dobu ještě nevěděla, ale název té knížky mi zůstal v hlavě jako berlička.

  26.10.2020

  Národný onkologický ústav Bratislava sa zameral na zvýšenie bezpečnosti zdravotníckeho personálu pri príprave a podávaní cytostatickej liečby a zároveň na zvýšenie bezpečnosti pacientov a zníženie nežiaducich účinkov liečby prostredníctvom svojho pilotného projektu Oncosafety. Hlavné kroky, ktorými by sa malo dosiahnuť zvýšenie bezpečnosti, sú zmeny štandardných procesov pri manipulácii s cytostatikami formou rutinného zavádzania a bezpečnostných uzatvorených infúznych setov Cyto-Set® a aplikáciou liečby pomocou infúznej techniky.

  14.07.2020