Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Vlhké hojení ran s produkty řady Askina® Calgitrol

22. Listopad 2012

Vlhké hojení ran s produkty řady Askina® Calgitrol

Ošetřování ran znamená tedy mnohem více než jen zakrytí rány a občasný převaz. To, co se děje pod krytím a v mysli pacienta, je pro proces hojení ran ještě daleko důležitější. A hlavně - ošetřování rány by mělo podporovat přirozený hojící proces.

V posledních letech se problematika hojení ran těší stále větší pozornosti. Je to dáno zájmem o spokojenost a komfort pacienta, novými poznatky a především zkušenostmi s používáním vlhké terapie.  

Pro všechny sekundárně se hojící rány s potřebou tvorby granulační tkáně k vyplnění defektu se použití vlhkého způsobu ošetření ran považuje za standard a osvědčuje se zejména při ošetřování chronických ran. Právě „vlhká terapie“ vede k rychlejšímu procesu hojení, než je tomu u suchého, vzduchu vystaveného prostředí v ráně. Vlhká krytí vykazují rychlejší redukci plochy rány a také vedou ke tvorbě většího množství granulační tkáně. Krytí ran má stále za úkol chránit ránu před vnějšími vlivy, včetně infekcí, ale moderní krytí lze používat cíleně k ošetřování ran.
 

Zvláštní, specifickou skupinou je stříbro a materiály se stříbrem

Již staří Řekové, Římané a Peršané zdokumentovali, jakou hodnotu má stříbro v léčení. Panovníci dávali přednost stříbrným nástrojům i nádobí před keramikou, aby zabránili znehodnocování potravin a současně posílili své zdraví konzumací stopového množství tohoto kovu. Koloidní stříbro zažívá svou renesanci - na mnoho nemocí bylo totiž velmi často předepisováno již koncem 19. a na začátku 20. století.

Po dlouholetých výzkumech a s použitím nových technologií se veřejnost na celém světě opět vrací k přírodním léčebným účinkům stříbra. Stoupenci stříbra vyzdvihují jeho antibiotickou schopnost efektivně čelit prakticky všem bakteriím, houbám a virům. V lékařství se masti a zábaly založené na tomto kovu používají jako standardní léčba popálenin.

 

Vliv koloidního stříbra na proces hojeníVliv koloidního stříbra na proces hojení

„Je to jedna z alternativ k antibiotikům, protože těžké kovy mají své vlastní mechanismy, jimiž působí na mikroorganismy,” říká doktor Ian Alan Holder, profesor mikrobiologie a chirurgie na univerzitě v americkém Cincinnati.

Dle mnoha výzkumů je koloidní stříbro přírodní antibiotikum neškodné lidem, zvířatům i rostlinám. V buňkách a bakteriích je koloidní stříbro neškodné, ale je smrtelné pro viry, kterým blokuje přístup ke kyslíku, který je pro ně životně důležitý. 

Koloidní stříbro usnadňuje rychlé hojení ran. Můžeme ho aplikovat na popáleniny, omrzliny, proleženiny a jiná poškození kůže. Stříbro zabíjí bakterie, které způsobují mokvání ran. Rovněž povzbuzuje organismus a urychluje regeneraci poškozené tkáně.

Vědci i někteří lékaři, kteří znají chemické schopnosti tohoto kovu, nabízejí stříbro jako dostupný, bezpečný a účinný prostředek proti takovým metlám, jako jsou infekční onemocnění způsobená salmonelou či stafylokokem.
 

Je stříbro přípravek budoucnosti?

Současná medicína stojí před velkou výzvou. Objevují se nové nemoci, nové typy chřipky, plísní, nádorů a také smrtící zápaly plic. Viry a bakterie samy mutují a stávají se odolnými proti lékům. Vůči těmto nebezpečím je naše dosavadní zbraň - antibiotika - čím dál tím častěji bezradná. Objevila se nutnost užívat znovu takové prvky, jako je např. koloidní stříbro. Viry rozhodně nemohou mutovat do stříbru odolné formy. Částice a ionty metalického stříbra rozpuštěné v čisté vodě působí jinak než antibiotika. Jako „stříbrné střely“ rychle splývají s bacily v organismu a ničí je. Současně se zvyšuje imunita organismu, dochází k přílivu energie a nových životních sil. Koloidní stříbro zlepšuje soustředění a zostřuje smysly. Proto je zvláště vhodné pro ty, kteří těžce pracují, jsou ohroženi infekcemi a současně jsou oslabeni všudypřítomným stresem.

 

Materiály na hojení ran s obsahem stříbra

Askina® Calgitrol® Ag

Hlavním zástupcem těchto materiálů je Askina® Calgitrol® Ag. Jedná se o technologicky vyspělý obvazový materiál, který spojuje ochranné účinky iontů stříbra s absorpční kapacitou alginátu vápenatého a polyuretanové pěny. Účinek alginátu s ionty stříbra se odehrává výměnou iontů mezi různými složkami vrstvy alginátu obsahující ionty stříbra a ranným exsudátem, což vede k přítomnosti iontů stříbra Ag+ a vápníku Ca++.

Mechanismus účinku obvazů Askina® Calgitrol AgMechanismus účinku obvazů Askina® Calgitrol Ag

Mezi jeho obrovské výhody patří antimikrobiální účinky po dobu až sedmi dní. Tento benefit naprosto vylučuje teze o tom, že je hojení vlhkou metodou drahé. Mezi další výhody Askina® Calgitrol® Ag patří to, že poskytuje vlhké prostředí vhodné pro přirozené hojení ran. Pěnová vrstva, která je jeho součástí, vynikajícím způsobem působí na secernující rány, snižuje riziko macerace v jejich okolí a poskytuje vlhké prostředí vhodné pro přirozené hojení ran. Krytí se snadno aplikuje a snímá bez potřeby sekundárního absorpčního obvazu, zde tedy opět vzniká úspora oproti běžným převazovým materiálům. V neposlední řadě Askina® Calgitrol® Ag nevyžaduje použití sterilní destilované vody pro oxidaci kovového stříbra do iontového stavu ionizace. ¨

Askina® Calgitrol® THIN

Podobné je krytí Askina® Calgitrol® THIN, liší se jen v tom, že neobsahuje pěnovou absorpční vrstvu. Obvaz Askina® Calgitrol® THIN obsahuje tenkou vrstvu alginátu se stříbrem. Je měkký a poddajný, dobře uzpůsobený pro hluboké a obtížně přístupné rány. Je potřeba ho používat společně s absorpčním sekundárním krytím, jako je například Askina® Foam.

Tyto materiály je vhodné používat na infikované nebo závažně kolonizované, středně až silně exsudující rány, dekubity I.-IV. stupně, bércové vředy venózní etiologie, diabetické vředy, popáleniny druhého stupně či diabetické vředy. Také je možné je použít na odběrové plochy, kde působí profylakticky.

Zcela novými materiály s obsahem stříbra jsou: alginátová pasta Askina® Calgitrol® Paste a ARGOGEN® spray.

 

Askina® Calgitrol® Paste

Askina® Calgitrol® Paste je sterilní krytí, které se skládá z alginátové matrix s iontovým stříbrem ve formě pasty, s širokou antimikrobiální účinností a napomáhá zabránit kontaminaci bakteriemi z vnějšího prostředí. Při exsudaci z rány udržuje pasta stříbrného alginátu v ráně vlhké prostředí, což podporuje podmínky pro přirozené hojení. Navíc inaktivuje širokou škálu patogenů včetně MRSA.

 

Askina® Calgitrol PastePastu lze použít pro ošetřování ran od částečného postižení až po kožní defekty v plné tloušťce, tlakových lézí I.-IV. stupně, venózních, arteriálních a neuropatických vředů, popálenin druhého stupně, ale i profylakticky po odběrech kožních štěpů.

Její aplikace je velice snadná. Vrstva pasty se nanese na celou plochu rány a zakryje se vhodným sekundárním krytím.

 

Převazy lze prodloužit až na tři dny, což léčbu výrazně zefektivní. Navíc jsou převazy pro pacienta bezbolestné. Pasta totiž nepřilne k vlhkému lůžku rány, a nedochází tak ke strhávání pokožky.

Ohlasy od odborníků v oblasti hojení ran jsou skvělé. Vyzdvihují hlavně, že pastu lze použít na rány různých velikostí, do dutin i na oblasti, kde je aplikace plošných typů krytí obtížná.

 

Produkty řady Askina® Calgitrol lze zakoupit v řetězci Zelená hvězda

 

 

ARGOGEN® spray

Argogen® spray

Argogen® je práškový sprej na bázi ionizovaného stříbra. Lze jej použít k regeneraci tkání a hojení ran. Výrobek urychleně regeneruje tkáň, vytváří ihned antiseptické prostředí v ráně i ve tkáni a také z ran odstraňuje záněty. Přípravek je složen z absorbčního minerálního křemičitého prášku s přidáním 3% ionizovaného stříbra a je určen k lokálnímu použití pro vytvoření antibakteriálního hojivého prostředí na exsudáty a dekubity. Tento výjimečný výrobek zůstává díky jedinečné výrobní technologii sterilní po celou dobu používání. Prášek reguluje exsudát díky vytvoření čistého, vlhkého, přísně antiseptického prostředí a ionty stříbra zabraňují mikrobiologické kontaminaci přípravku a rány. Významně urychluje regeneraci a hojení tkáně a kůže, zůstává na ošetřené oblasti a nestírá se. Snadno se odstraňuje pomocí slaného roztoku, vody nebo roztoku Prontosan®. Argogen® spray obsahuje práškové stříbro v ionizované podobě, n-butan a mikronizovaný zeolit. Nejsou známy žádné nežádoucí účinky tohoto přípravku ani neobsahuje látky získané ze zvířecích zbytků (kolagen, kreatin, elastin a podobně).

 

 

 

Společnost B. Braun v současné době nabízí stříbro v rozličných variantách, ať už je to tenká verze Askina® Calgitrol® THIN či Askina® Calgitrol® Paste nebo Argogen® spray. V tomto směru jsme nyní na trhu s materiály na hojení ran jedineční. Můžeme říct, že každá rána je pro nás výzvou. Věříme, že možnost využití širokého spektra našich materiálů ještě více přispěje k bezpečnosti a komfortu pacientů i zdravotnického personálu. Je však třeba myslet na to, že každé krytí má svá specifika a je vhodné na určitý typ či fázi hojení ran. Konkrétní typ vlhkého krytí, který můžeme na ránu zvolit, je dán zejména mírou exsudace rány, přítomností nekrózy nebo bakteriální kolonizace (infekce), povlaku a samozřejmě hloubkou rány. Neopomenutelný je také stav pacienta (citlivost jeho kůže a alergie, způsob, jakým spolupracuje, výživa atd.).
 

 

 

 

Další přípravky k hojení ran 

 

V případě zájmu o více informací o produktech neváhejte kontaktovat obchodního zástupce v České republice, případně na Slovensku.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

V naší ambulanci hojení ran na Interním oddělení Strahov zvoní velmi často telefon s prosbou o konzultaci v postupu a výběru terapeutických materiálů u pacientů s různými typy ran. Volají lékaři, kolegyně z různých lůžkových oddělení nebo sestry z domácí péče. Délka hovoru se odvíjí podle toho, zda jde o problém nemocného na standardním lůžkovém oddělení nebo zda je nemocný umístěn na některém oddělení intenzivní péče.

15.11.2017

Jedním z faktorů, který může kladně ovlivnit rozhodnutí ošetřujícího, kromě léčebného účinku, je i aplikační forma. Mgr. Markéta Koutná z KARIM a Interního oddělení Strahov představuje vlastnosti a výhody Argogen spraye.

21.12.2015
Drenáže ran

Neurourologie je specializovanou součástí urologie a zabývá se poruchami močení v důsledku přerušení nervových drah a center. Porušení nervového zásobení je přitom způsobeno různými příčinami, nejčastěji úrazem (mozku, míchy, pánevních nervových pletení a periferních nervů), nervovými chorobami či v důsledku metabolických onemocnění (cukrovka). Projevy těchto poruch souhrnně označujeme jako neurogenní dysfunkce močových cest.

08.06.2021
Ambulantní péče