V době pandemie podporujeme zdravotníky úpravou procesů
B. Braun Medical jako významný dodavatel léčiv, spotřebních zdravotnických materiálů a dezinfekce pro Česko a Slovensko ve spolupráci s centrálou v Německu přijal ve výrobě a logistice řadu opatření k zajištění plynulých dodávek a minimalizace výpadků. Reagujeme tak na extrémní zvýšení poptávky v době pandemie onemocnění covid-19.
V tomto krizovém období jsme také zajistili přehlednou komunikaci směrem k zákazníkům tak, aby byl další vývoj stavu co nejlépe předvídatelný. Systém přijatých opatření mimo jiné ocenila i naše mateřská společnost a doporučila i dalším zemím, aby po našem vzoru převzaly zodpovědnost za uspokojování objednávek.
Nejdříve jsme cílili na stabilizaci dodávek
V první vlně pandemie si zdravotnická zařízení na základě nařízení ministerstva zdravotnictví vytvářela několikaměsíční zásoby a poptávka skokově vzrostla na několikanásobek běžných množství. Proto jsme lokálně implementovali nástroj pro sledování zakázek všech našich zákazníků. „Zboží jsme rozdělovali na základě jediného možného klíče, a to distribuce pravidelným zákazníkům, zákazníkům se smlouvou a současně distribuce v tzv. obvyklých množstvích,“* vysvětluje vedoucí Oddělení nákupu Ing. Jan Bříza.
Oddělení nákupu a zákaznické centrum na denní bázi individuálně uvolňovaly centrálou přidělená množství do zakázek zákazníků. Zároveň jsme upravovali forecasty a výroba v rámci svých kapacit navyšovala produkci pro naše trhy. „Díky tomu jsme v první vlně situaci zvládli s minimálními výpadky,“ dodává Jan Bříza.
*Obvyklé množství – průměrné objemy odebírané v předchozích měsících, podle nichž se plánovala výroba.
Před druhou vlnou jsme navýšili výrobu u klíčových léčiv
Krátké letní „oddychové“ období a nabyté zkušenosti nám umožnily předem se připravit na očekávanou druhou vlnu. Už na jaře jsme navzdory enormní poptávce navýšili plány výroby dezinfekce a klíčových léčiv pro léčbu pacientů s covidem-19 (propofol, paracetamol a ibuprofen) na podzimní období. Ještě více jsme zautomatizovali nástroj pro sledování zakázek a disponibilních množství a dosáhli tak vyšší přehlednosti. „Proto se nám dařilo uspokojovat i několikanásobně vyšší objednávky než za běžné situace,“ komentuje situaci Simona Žižková z Oddělení nákupu a dodává: „Například propofolu jsme během října dodali o 300 procent a v listopadu dokonce o 500 procent více ve srovnání s běžnými objednávkami."
Propofol je krátkodobě působící nitrožilně podávané hypnotikum. Používá se k vyvolání a udržování celkové anestezie, k sedaci pro mechanickou ventilaci u dospělých a k procedurální sedaci. Jeho význam a poptávka po něm jako po klíčovém sedativu pro ventilované pacienty proto výrazně vzrostly při první i druhé vlně koronaviru při léčbě těžkých stavů covidu-19.
Spoluprací s odborníky jsme společně překlenuli hrozící krizi
Opakovaně jsme se také propojovali s odborníky z ministerstva zdravotnictví a UZIS. Upozorňovali jsme je na možná rizika, navrhovali systém centrálního řízení distribuce nejdůležitějších léků, bohužel administrativa nebyla ještě v této době plně připravena.
Proto jsme zkontaktovali zástupce sdružení Nemocničních lékárníků (NEMLEK) PharmDr. Martina Šimíčka a ve spolupráci s ním jsme v krizovém období na přelomu října a listopadu, kdy hrozil několikatýdenní výpadek všech dodavatelů, rozdělili poslední zásoby a volná množství alokovali tam, kde je nejvíce potřebovali.
Nově nastavená pravidla a adaptovaný systém dodávek budeme i nadále zlepšovat a používat v denní praxi, abychom nejen v tomto pro zdravotníky tak náročném období maximálně využili naše zkušenosti, umožnili jim soustředit se především na léčbu a tím přispěli k vyléčení dalších pacientů s covidem-19. Věříme, že složitou situaci společně zvládneme a brzy se vrátíme k běžnému režimu v práci i v soukromí.
# BBraun pro život