Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Unikátní kombinace pro léčbu chronických ran Askina® Calgitrol® Ag a roztok Prontosan®

4. Květen 2012

Unikátní kombinace pro léčbu chronických ran Askina® Calgitrol® Ag a roztok Prontosan®

Pro zajištění stabilního vlhkého prostředí v ráně je ideálním řešením její vlhké krytí. Zabezpečuje minimální traumatizaci v ráně při převazu a zabraňuje maceraci v okolí defektu. Většina krytí působí komplexně, příkladem je krytí s ionty stříbra. Stříbrná část působí baktericidně, část druhá, nestříbrná, zajišťuje optimální prostředí pro hojení rány, minimalizuje bolest při převazu, zabraňuje maceraci a absorbuje ranný exsudát.

Askina® Calgitrol® Ag a roztok Prontosan® představují unikátní kombinaci pro léčbu chronických  a obtížně se hojících ran, a jsou tak ideálním řešením pro jejich léčbu.

 

Askina® Calgitrol® Ag

Askina® Calgitrol® Ag se řadí mezi krytí s antimikrobiálním účinkem, u nichž jsou jednou z hlavních účinných látek ionty stříbra. Používá se na krytí ran. Ionizované stříbro má široké antibakteriální spektrum s baktericidním a fungicidním efektem, včetně MRSA.  Askina® Calgitrol® Ag je dvouvrstvý obvaz, přičemž jednu vrstvu tvoří polyuretanová pěna umožňující absorpci raného exsudátu a druhá kontaktní vrstva z alginátu obsahuje ionty stříbra, které se uvolňují ve vlhkém prostředí.

Tento materiál se indikuje na středně silně exsudující infikované rány, kožní vředy se známkami kritické kolonizace s rizikem vzniku infekce a secernující neinfikované rány, kde se používá jako prevence vzniku infekce.

Výhodou krytí Askina® Calgitrol® Ag je jeho snadná aplikace a sejmutí bez potřeby sekundárního absorpčního obvazu, možné delší intervaly při výměně obvazů, nízké riziko macerace v okolí rány, antimikrobiální účinky po dobu až sedmi dní a rovněž zachování vlhkosti na spodině rány. Vlhkost je zde udržována prostřednictvím polyuretanové pěny a ránu není třeba předem zvlhčovat.

Krytí se přikládá po vypláchnutí rány a odstranění případných povlaků vhodným oplachovým roztokem (např. Prontosan®). Mělo by přesahovat na nepoškozenou kůži, aby nedošlo k maceraci zdravé tkáně. Materiál lze stříhat, a přizpůsobit jej tak rozměrům rány. Frekvence převazů je závislá na infekci a rané sekreci, výměna krytí se provádí obvykle během tří dnů (maximálně sedmi dnů).

Prontosan®

Prontosan®  je sterilní roztok  určený pro oplach, dekontaminaci a zvlhčování ran. Je rovněž účinný proti MRSA. Buněčný detrit a bakterie odstraňuje výrazně efektivněji než jiné roztoky, absorbuje zápach, jeho použití je bezbolestné a bezpečné. Prontosan® zajistí důkladné vyčištění rány, které je předpokladem správného hojení. Používá se při každé výměně obvazu. Roztok je možné aplikovat přímo z pružné lahve, použití je snadné a jednoduché a nevyžaduje žádnou přípravu. Prontosan®  je na trhu dostupný  ve dvou variantách - Prontosan® roztok 350 ml a Prontosan® roztok 6 x 40 ml. Jeho výraznou předností je doba použití 8 týdnů po otevření. Přípravek je ze 75 procent hrazen VZP.

Prontosan® Wound Irrigation Solution

 

Mgr. Zuzana Šilhánková
divize OPM - stomie, urologie, inkontinence, drenáže
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

V naší ambulanci hojení ran na Interním oddělení Strahov zvoní velmi často telefon s prosbou o konzultaci v postupu a výběru terapeutických materiálů u pacientů s různými typy ran. Volají lékaři, kolegyně z různých lůžkových oddělení nebo sestry z domácí péče. Délka hovoru se odvíjí podle toho, zda jde o problém nemocného na standardním lůžkovém oddělení nebo zda je nemocný umístěn na některém oddělení intenzivní péče.

15.11.2017

Jedním z faktorů, který může kladně ovlivnit rozhodnutí ošetřujícího, kromě léčebného účinku, je i aplikační forma. Mgr. Markéta Koutná z KARIM a Interního oddělení Strahov představuje vlastnosti a výhody Argogen spraye.

21.12.2015
Drenáže ran

Neurourologie je specializovanou součástí urologie a zabývá se poruchami močení v důsledku přerušení nervových drah a center. Porušení nervového zásobení je přitom způsobeno různými příčinami, nejčastěji úrazem (mozku, míchy, pánevních nervových pletení a periferních nervů), nervovými chorobami či v důsledku metabolických onemocnění (cukrovka). Projevy těchto poruch souhrnně označujeme jako neurogenní dysfunkce močových cest.

08.06.2021
Ambulantní péče