Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Thajská kuchyně

11. Červen 2013

Thajská kuchyně

Thajci rádi zobou za pochodu a tropické klima jim to umožňuje po celý rok. Základem jejich mlsání jsou malé pouliční stánky. Kuchař z přísad rozmístěných před sebou připraví chuťovku, opeče ji nad ohněm a umístí na tác.

Hravost  |  Hua Hin, střední Thajsko

Čerstvé přísady, stejně jako vůle je aranžovat, jsou v Thajsku dostupné celoročně. Většina Thajců proto chodí denně na nejbližší trh popást se očima na vystaveném zboží, nakoupit suroviny či se přímo najíst.

 

Chtějí-li se však opravdu rozšoupnout, zajdou si do některé z restaurací, které vábení zákazníků posunují na stále vyšší a vyšší úroveň. Pokud vás restaurační výloha na obrázku láká, pak vězte, že vše - od salátu, polévky a rýže po smažené vajíčko a rozkrájenou kotletu s pažitkovým posypem - je dokonalá plastová atrapa.

Noční trhy  |  Kanchanaburi, západní Thajsko

Pozdě odpoledne se pro dopravu zavře jedna či více ulic a s vozíky nebo auty přestavěnými na kuchyně do nich najedou stánkaři. Tak začínají noční trhy. Nejde o thajské specifikum, najdete je i v okolních zemích, avšak vyhlášená thajská kuchyně a cit pro aranžmá z těch thajských vytváří intenzivní zážitek. Vaření i stolování má jednoduchá pravidla. Buď si řeknete, co chcete připravit - k tomu je třeba znát thajské názvy jídel -, nebo jen ukazujete a obsluha nabírá z hotovek. Hygiena je dobrá, Thajci jsou na ni ještě citlivější než my. Jedinou potíží tak zůstává, že většina jídel je silně pálivých.

 

Khao lam  |  Hua Hin, střední Thajsko

Lepivá rýže se vyznačuje tím, že se lepí k sobě, ale ne na prsty. Připravují se z ní mimo jiné i dezerty, z nichž nejzajímavějším je určitě khao lam . U nás byste si jej mohli pravidelně dopřávat, jedině pokud máte přístup k dostatečnému množství bambusu. Bambus se naplní směsí rýže, cukru, kokosového mléka a několika fazolemi nebo oříšky, uvaří se, a pak už jen stačí mít po ruce sekyrku.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Lucie Stejskalová je šťastně vdaná, má dvě krásné dcery a pracuje v cateringové společnosti jako kuchařka. Od malička sportovala a láska k pohybu jí zůstala. Dnes je Lucii čtyřicet let, běhá Spartan Race a má za sebou několik triatlonových závodů. Přestože je ve výborné fyzické kondici, postihla ji stresová inkontinence. Řešení našla až v pomůcce Diveen®.
10.03.2021
B. Braun pro život

Vzdělávací instituce Aesculap Akademie uspořádala sympozium Restart elektivních výkonů, které v přímém přenosu vysílala přihlášeným účastníkům prestižní konference Efektivní nemocnice. Pozvání přijali Roman Kraus, předseda senátního výboru pro zdravotnictví, Jan Bláha, přednosta KARIM Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, a Eckart Mayer, přednosta německé ortopedické kliniky AKH. Připravili jsme tři bloky, ve kterých vždy diskutovali dva hosté.

23.12.2020
Aktuality z B. Braun

Spotify, iTunes, Google Podcasts - na všech těchto platformách si teď můžete poslechnout podcast Medicína od společnosti B. Braun. O zdravotnictví nebo aktuálních tématech v medicíně vyprávějí lékaři, sestry, manažeři, ale i samotní pacienti. Ačkoliv podcast přináší řadu odborných názorů, nepochybně obohatí i posluchače z řad široké veřejnosti.

30.10.2020
Aktuality z B. Braun