Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Thajská doprava

15. Květen 2013

Thajská doprava

V Hua Hin, 200 km od Bangkoku, jsem samlaw v roce 1999 ještě vídal. O devět let později již ale ne. Mizí opravdu rychle. Thajsko bohatne a i veřejná doprava se definitivně motorizuje.

Pokud se dnes chcete svést touto šlapací tříkolkou, musíte se vydat do odlehlejších končin země, kde ji ještě zcela nenahradily tuk tuk (zastřešená motorová tříkolka), skútr nebo motorka. Kupříkladu na jihu či severozápadě o ně není nouze. Zatím.

Siam  |  Bangkok, střední Thajsko

Zatímco doprava na ulici Rámy I. je živelná, nad ní se nachází zcela jiný svět - Siam, jedna z 31 stanic klimatizované nadzemní dráhy BTS Skytrain. Její stále se rozšiřující síť nese oficiální název „Nadúrovňový vlak na památku 6. cyklu narozenin jeho výsosti krále“, jelikož byla otevřena u příležitosti králových 72. narozenin (což je tedy 6 ×12 let). Dráha vede až 30 metrů nad úrovní vozovky a díky tomu je projížďka Skytrainem výbornou příležitostí, jak spatřit Bangkok z nadhledu. Vezměte si však s sebou svetr - vlaky jsou klimatizované podle thajského hesla „čím více, tím lépe“. 

Din Daeng   |  Bangkok, střední Thajsko

Thajci jsou pyšní na blahobyt nabytý v posledních dvaceti letech. Jedním z jeho symbolů jsou beton a asfalt, které bezmezně milují. Thajská silniční síť je s délkou 70 000 km rozmáchlá, přímo přes města však často vedou i dálnice. Nejkřiklavější situace je v 14milionovém Bangkoku. Spletitá křižovatka v Din Daeng je jen jedním z mnoha uzlů zdejší sítě expressways, placených nadúrovňových dálnic, které dokáží cestu zkrátit na zlomek času. Pokud se na nich ovšem neztratíte.

 

Phuang malai  |  Kraburi, jižní Thajsko

Obětiny bohyni cestování Mae Yanang se v podobě barevných stuh původně věšely na přídě lodí, dnes je jako květinové girlandy naleznete i v dalších dopravních prostředcích. Do auta jsme si je dávali i my - no nekupte si za pouhých deset korun příznivý průběh cesty, který navíc vydrží týden krásně vonět! V zemi, kde na silnici platí jen jedno pravidlo - čím větší mám káru, tím větší mám přednost - se jasmínové girlandy phuang malai prostě hodí. Abych však Thajcům nekřivdil - na jejich silnicích se mi řídilo lépe než u nás. Agresivní řidič je tam neznámým pojmem a thajská uvolněnost je cítit i v pohodovém toku dopravy.

David Kučera
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Navyšování cen ovlivňuje především zdražování surovin, komponentů, obalových materiálů, energie, vody a dopravy. „Situaci nepomáhají ani nová legislativní pravidla EU pro hodnocení bezpečnosti, výrobu a distribuci zdravotnických prostředků a bezpečnost léčiv, která navyšují významně náklady výrobců a distributorů,“ říká PharmDr. Jiří Lukeš, člen vedení Skupiny B. Braun.

09.12.2021
Aktuality z B. Braun

Zdravotníci z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jako jedni z prvních 
vyzkoušeli unikátní monitorovací systém compliance hygieny rukou NosoEx. 
O tom, jak se tato novinka osvědčila v praxi, jsme mluvili s Romanem Boráněm 
z Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny této nemocnice. 

14.10.2021
Aktuality z B. Braun

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FN USA) patří k tradičním prestižním kardiologickým pracovištím v rámci konceptu péče o nemocné se srdečním postižením v České republice. B. Braun Česká republika se těší ze skutečnosti, že dlouhodobě s Invazivní a intervenční kardiologií (IKAK) FN USA spolupracuje a zajišťuje brněnským kardiologům stenty a lékové balonky pro jejich náročnou a odborně vysoce kvalifikovanou práci. Jsme rádi, že můžeme těmito řádky pogratulovat lékařům a sestrám Oddělení invazivní a intervenční kardiologie k 25. výročí založení.

22.07.2021
Aktuality z B. Braun