Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Thajská doprava

15. Květen 2013

Thajská doprava

V Hua Hin, 200 km od Bangkoku, jsem samlaw v roce 1999 ještě vídal. O devět let později již ale ne. Mizí opravdu rychle. Thajsko bohatne a i veřejná doprava se definitivně motorizuje.

Pokud se dnes chcete svést touto šlapací tříkolkou, musíte se vydat do odlehlejších končin země, kde ji ještě zcela nenahradily tuk tuk (zastřešená motorová tříkolka), skútr nebo motorka. Kupříkladu na jihu či severozápadě o ně není nouze. Zatím.

Siam  |  Bangkok, střední Thajsko

Zatímco doprava na ulici Rámy I. je živelná, nad ní se nachází zcela jiný svět - Siam, jedna z 31 stanic klimatizované nadzemní dráhy BTS Skytrain. Její stále se rozšiřující síť nese oficiální název „Nadúrovňový vlak na památku 6. cyklu narozenin jeho výsosti krále“, jelikož byla otevřena u příležitosti králových 72. narozenin (což je tedy 6 ×12 let). Dráha vede až 30 metrů nad úrovní vozovky a díky tomu je projížďka Skytrainem výbornou příležitostí, jak spatřit Bangkok z nadhledu. Vezměte si však s sebou svetr - vlaky jsou klimatizované podle thajského hesla „čím více, tím lépe“. 

Din Daeng   |  Bangkok, střední Thajsko

Thajci jsou pyšní na blahobyt nabytý v posledních dvaceti letech. Jedním z jeho symbolů jsou beton a asfalt, které bezmezně milují. Thajská silniční síť je s délkou 70 000 km rozmáchlá, přímo přes města však často vedou i dálnice. Nejkřiklavější situace je v 14milionovém Bangkoku. Spletitá křižovatka v Din Daeng je jen jedním z mnoha uzlů zdejší sítě expressways, placených nadúrovňových dálnic, které dokáží cestu zkrátit na zlomek času. Pokud se na nich ovšem neztratíte.

 

Phuang malai  |  Kraburi, jižní Thajsko

Obětiny bohyni cestování Mae Yanang se v podobě barevných stuh původně věšely na přídě lodí, dnes je jako květinové girlandy naleznete i v dalších dopravních prostředcích. Do auta jsme si je dávali i my - no nekupte si za pouhých deset korun příznivý průběh cesty, který navíc vydrží týden krásně vonět! V zemi, kde na silnici platí jen jedno pravidlo - čím větší mám káru, tím větší mám přednost - se jasmínové girlandy phuang malai prostě hodí. Abych však Thajcům nekřivdil - na jejich silnicích se mi řídilo lépe než u nás. Agresivní řidič je tam neznámým pojmem a thajská uvolněnost je cítit i v pohodovém toku dopravy.

David Kučera
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Lucie Stejskalová je šťastně vdaná, má dvě krásné dcery a pracuje v cateringové společnosti jako kuchařka. Od malička sportovala a láska k pohybu jí zůstala. Dnes je Lucii čtyřicet let, běhá Spartan Race a má za sebou několik triatlonových závodů. Přestože je ve výborné fyzické kondici, postihla ji stresová inkontinence. Řešení našla až v pomůcce Diveen®.
10.03.2021
B. Braun pro život

Vzdělávací instituce Aesculap Akademie uspořádala sympozium Restart elektivních výkonů, které v přímém přenosu vysílala přihlášeným účastníkům prestižní konference Efektivní nemocnice. Pozvání přijali Roman Kraus, předseda senátního výboru pro zdravotnictví, Jan Bláha, přednosta KARIM Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, a Eckart Mayer, přednosta německé ortopedické kliniky AKH. Připravili jsme tři bloky, ve kterých vždy diskutovali dva hosté.

23.12.2020
Aktuality z B. Braun

Spotify, iTunes, Google Podcasts - na všech těchto platformách si teď můžete poslechnout podcast Medicína od společnosti B. Braun. O zdravotnictví nebo aktuálních tématech v medicíně vyprávějí lékaři, sestry, manažeři, ale i samotní pacienti. Ačkoliv podcast přináší řadu odborných názorů, nepochybně obohatí i posluchače z řad široké veřejnosti.

30.10.2020
Aktuality z B. Braun