Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ambulantní péče:

Švýcarské centrum dezinfekce a hygieny

Ing. Vladimír Čepelka

5. Leden 2012

Dalo by se předpokládat, že centrum výzkumu, výroby i obchodu s dezinfekčními prostředky, tzv. Center of Excellence Infection Control (CoE), bude v mateřském sídle v Německu, ale není tomu tak. Nachází se v malebném městě Sempach nedaleko Lucernu ve Švýcarsku.

Vyrábí se zde čtyři typy produktů: léčiva, zdravotnické prostředky, biocidy a kosmetika. Továrna a její okolí splňuje nejpřísnější požadavky na zabezpečení v případě nenadálé události - je například vybavena speciálními odolnými podlahovými krytinami či jímkami pod tanky s chemickými látkami. Také svod dešťové vody z celého areálu je jímán v bazénu pod továrnou, aby nedošlo k případné kontaminaci okolní přírody. Samozřejmým předpokladem je splnění norem ISO pro kvalitu a kontrolu správné výrobní praxe i environmentu.

I samotná výroba se řídí přísnými pravidly - od důkladné kontroly vstupních surovin, které jsou odebírány v boxech s laminárním prouděním, přes přesné odvažování jednotlivých surovin podle daného výrobního postupu a vkládání jednotlivých složek do samovážných kotlů, ve kterých dochází ke konečné fázi - smíchání jednotlivých složek - jež může trvat až 24 hodin v závislosti na konkrétním výrobku, až po přečerpání výsledného produktu k automatické stáčecí lince, kde jsou výrobky plněny do lahví. Toto vše se odehrává v čistém prostředí s kontrolovanou kvalitou vzduchu. Pak následuje automatické balení a uložení kartonů s výrobky na palety a expedice do centrálního skladu, který najdeme v Německu nedaleko Melsungenu. Celý výrobní proces je monitorován a zaznamenáván pro případnou kontrolu. Jednou z nejdůležitějších surovin při výrobě je kvalitní voda. Ta je upravována ve vlastní jednotce, jež desetinásobně překonává požadavky na jakost pro „Aqua pro injectione“.

Díky tomu je stabilně dosahováno vysoké kvality výrobků, které jsou průběžně kontrolovány i v průběhu exspirace jednotlivých šarží. Referenční vzorky jsou odebírány přímo z balicí linky a uloženy ve dvou samostatných komorách o definovaných skladovacích podmínkách. Z těchto důvodů jsou dezinfekční prostředky firmy B. Braun, a nejen tyto, u zákazníků stále více oblíbeny.

 

Souhrn informací o Aqua pro injectione

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník