Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie:

Světový den ledvin - smysl má i základní preventivní vyšetření

Ing. Lucie Kocourková

2. březen 2012

Světový den ledvin

Ústí nad Orlicí, 1. března 2012: V rámci Světového dne ledvin již popáté otevřou všechna střediska B. Braun Avitum v České republice a na Slovensku své dveře občanům.

Pokud se tedy rozhodnete udělat něco pro své zdraví, můžete ve čtvrtek 8. března 2012 vyrazit na preventivní vyšetření ledvin do Ústí nad Orlicí.

Součástí základního preventivního vyšetření bude změření krevního tlaku, stanovení BMI, rozbor moči
a zjištění hladiny cukru v krvi. O tom, že tato vyšetření mají svůj smysl, svědčí především statistická data. V loňském roce přišlo na preventivní vyšetření do dialyzačního střediska v Ústí nad Orlicí 71 lidí. Na podrobnější vyšetření odeslali zdravotníci 25 lidí, tedy více než každého třetího návštěvníka!


„Pokud trpíte zdravotními obtížemi, které by mohly souviset s onemocnění ledvin, měli byste neprodleně vyhledat odbornou pomoc a podstoupit vyšetření. V případě, že tak neučiníte a příznaky opravdu se závažným postižením ledvin budou souviset, možnosti pozdní léčby budou velmi omezené. Smysl má i základní preventivní vyšetření, neboť mnoho nemocí ledvin může dlouho probíhat prakticky bez příznaků,“ upozorňuje MUDr. Petr Gorun z dialyzačního střediska v Ústí nad Orlicí. „Nezanedbatelná část našich pacientů se k nám dostává tzv. „z ulice“. Jsou to lidé, kteří ještě donedávna netušili, že by mohli mít onemocnění ledvin a nyní jsou pro nezvratné selhání jejich funkce zařazeni v pravidelném dialyzačním léčení.


Počet ošetření každým rokem narůstá

V roce 2011 Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Ústí nad Orlicí provedlo více než 10 tisíc hemoeliminačních výkonů. „Nárůst počtu ošetřených pacientů registrujeme již od roku 1996, kdy jsme zde dialyzační středisko otevřeli. Příčinu pomalu, ale stále se zvyšujícího počtu nemocných vidím především ve zkvalitnění zdravotní péče o naši neustále stárnoucí populaci a ve zvyšujícím se výskytu civilizačních chorob. V loňském roce jsme provedli v průměru 34 ošetření denně“, říká MUDr. Petr Gorun, vedoucí lékař Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Ústí nad Orlicí.


Kdo je selháním ledvin nejvíce ohrožen?

Onemocnění ledvin je u lidí relativně častým jevem, ale bohužel o tom často sami ani nevědí, dokud u nich nenastanou zdravotní komplikace, upozorňující již na pokročilejší poškození. Snížení funkce ledvin může postihnout kohokoli, nicméně některé skupiny obyvatel mají k tomuto onemocnění vyšší predispozice. Ohroženi jsou jedinci s vysokým krevním tlakem, s onemocněním cukrovkou a nadváhou. Rizikový faktor představuje také kouření a výskyt chronických onemocnění ledvin v rodině. Obezřetnější by měli být obecně lidé, zejména muži, starší 50 let a ti, kteří trpí kardiovaskulárním onemocněním. Hlavními symptomy, které provází onemocnění ledvin jsou pak tupé bolesti v bedrech či v podbřišku, bílkovina nebo krev v moči, obtížné nebo bolestivé močení, otoky nohou, zažívací obtíže, nadměrná únava nebo výraznější potíže s dýcháním.


Dialyzační středisko v Ústí nad Orlicí nabízí kvalitní péči

Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Ústí nad Orlicí loni oslavilo 15 let svojí existence a k dnešnímu dni má přes 115 000 ošetření pacientů se selháním ledvin. Je součástí sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum napříč celou Českou republikou a v roce 2004 prošlo středisko rozsáhlou rekonstrukcí za více než 12 milionů korun. Vzniklo tak odborné a moderní pracoviště poskytující komplexní dialyzační péči. Je spádovým DS pro pacienty z oblasti Ústí nad Orlicí, Česká Třebová, Letohrad, Žamberk, Choceň, Vysoké Mýto, Lanškroun, Jablonné nad Orlicí, Králíky a Červená Voda. Všichni pacienti zde mohou využívat léčebné metody hemodialýzy, hemodiafiltrace či peritoneální dialýzy a pokud to jejich zdravotní stav dovoluje a chtějí, jsou připravováni ve spolupráci s transplantačním centrem k transplantaci ledvin.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník