Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Světový den ledvin - smysl má i základní preventivní vyšetření

2. Březen 2012

Světový den ledvin - smysl má i základní preventivní vyšetření

Ústí nad Orlicí, 1. března 2012: V rámci Světového dne ledvin již popáté otevřou všechna střediska
B. Braun Avitum v České republice a na Slovensku své dveře občanům.

Pokud se tedy rozhodnete udělat něco pro své zdraví, můžete ve čtvrtek 8. března 2012 vyrazit na preventivní vyšetření ledvin do Ústí nad Orlicí.
 

Součástí základního preventivního vyšetření bude změření krevního tlaku, stanovení BMI, rozbor moči
a zjištění hladiny cukru v krvi. O tom, že tato vyšetření mají svůj smysl, svědčí především statistická data. V loňském roce přišlo na preventivní vyšetření do dialyzačního střediska v Ústí nad Orlicí 71 lidí. Na podrobnější vyšetření odeslali zdravotníci 25 lidí, tedy více než každého třetího návštěvníka!


„Pokud trpíte zdravotními obtížemi, které by mohly souviset s onemocnění ledvin, měli byste neprodleně vyhledat odbornou pomoc a podstoupit vyšetření. V případě, že tak neučiníte a příznaky opravdu se závažným postižením ledvin budou souviset, možnosti pozdní léčby budou velmi omezené. Smysl má i základní preventivní vyšetření, neboť mnoho nemocí ledvin může dlouho probíhat prakticky bez příznaků,“ upozorňuje MUDr. Petr Gorun z dialyzačního střediska v Ústí nad Orlicí. „Nezanedbatelná část našich pacientů se k nám dostává tzv. „z ulice“. Jsou to lidé, kteří ještě donedávna netušili, že by mohli mít onemocnění ledvin a nyní jsou pro nezvratné selhání jejich funkce zařazeni v pravidelném dialyzačním léčení.


Počet ošetření každým rokem narůstá

V roce 2011 Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Ústí nad Orlicí provedlo více než 10 tisíc hemoeliminačních výkonů. „Nárůst počtu ošetřených pacientů registrujeme již od roku 1996, kdy jsme zde dialyzační středisko otevřeli. Příčinu pomalu, ale stále se zvyšujícího počtu nemocných vidím především ve zkvalitnění zdravotní péče o naši neustále stárnoucí populaci a ve zvyšujícím se výskytu civilizačních chorob. V loňském roce jsme provedli v průměru 34 ošetření denně“, říká MUDr. Petr Gorun, vedoucí lékař Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Ústí nad Orlicí.


Kdo je selháním ledvin nejvíce ohrožen?

Onemocnění ledvin je u lidí relativně častým jevem, ale bohužel o tom často sami ani nevědí, dokud u nich nenastanou zdravotní komplikace, upozorňující již na pokročilejší poškození. Snížení funkce ledvin může postihnout kohokoli, nicméně některé skupiny obyvatel mají k tomuto onemocnění vyšší predispozice. Ohroženi jsou jedinci s vysokým krevním tlakem, s onemocněním cukrovkou a nadváhou. Rizikový faktor představuje také kouření a výskyt chronických onemocnění ledvin v rodině. Obezřetnější by měli být obecně lidé, zejména muži, starší 50 let a ti, kteří trpí kardiovaskulárním onemocněním. Hlavními symptomy, které provází onemocnění ledvin jsou pak tupé bolesti v bedrech či v podbřišku, bílkovina nebo krev v moči, obtížné nebo bolestivé močení, otoky nohou, zažívací obtíže, nadměrná únava nebo výraznější potíže s dýcháním.


Dialyzační středisko v Ústí nad Orlicí nabízí kvalitní péči

Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Ústí nad Orlicí loni oslavilo 15 let svojí existence a k dnešnímu dni má přes 115 000 ošetření pacientů se selháním ledvin. Je součástí sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum napříč celou Českou republikou a v roce 2004 prošlo středisko rozsáhlou rekonstrukcí za více než 12 milionů korun. Vzniklo tak odborné a moderní pracoviště poskytující komplexní dialyzační péči. Je spádovým DS pro pacienty z oblasti Ústí nad Orlicí, Česká Třebová, Letohrad, Žamberk, Choceň, Vysoké Mýto, Lanškroun, Jablonné nad Orlicí, Králíky a Červená Voda. Všichni pacienti zde mohou využívat léčebné metody hemodialýzy, hemodiafiltrace či peritoneální dialýzy a pokud to jejich zdravotní stav dovoluje a chtějí, jsou připravováni ve spolupráci s transplantačním centrem k transplantaci ledvin. 

 

 

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Nově připravované Dialyzační středisko B. Braun Avitum Teplice se představilo široké veřejnosti v rámci Světového dne ledvin. Zbrusu nová budova dialyzačního střediska se staví v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy Libušina, T. S. BOHEMIA a Řetenice, Petra. „Je to skvělá zpráva pro dialyzované pacienty. Středisko stavíme podle posledních medicínských trendů a určitě ho otevřeme ještě letos. Do projektu včetně jeho vybavení investujeme celkem zhruba 100 milionů korun,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  

13.03.2019

Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost každoročně vyhlašují Světový den ledvin (Word Kidney Day), který tradičně vychází na druhý čtvrtek v měsíci březnu – letos na 14. 3. 2019. Slogan letošního Světového dne ledvin 2019 „Zdraví ledvin pro všechny a na celém světě“ získal pro české dialyzované pacienty konkrétní rozměr. Od letošního prvního ledna mají totiž dialyzační střediska možnost získat při splnění všech podmínek finanční odměnu. 

13.03.2019

Druhý štvrtok v mesiaci marec otvoria desiatky dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií po celom Slovensku svoje dvere širokej verejnosti pri príležitosti Svetového dňa obličiek, kedy si pacienti môžu nechať úplne zadarmo preventívne vyšetriť svoje obličky. „Približne každý siedmy z tisícov Slovákov, ktorí na prevenciu prichádzajú, musí kvôli podozreniu na chronické ochorenie obličiek podstúpiť ďalšie podrobnejšie vyšetrenie. Obličky sú pre človeka rovnako dôležité ako mozog alebo srdce a venovať im raz za rok 15 minút času sa určite oplatí,“ hovorí k prevencii hlavná nefrologička siete dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií, MUDr. Monika Alaxinová, CSc.

08.03.2019
Aktuality z B. Braun