Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Prestižní setkání evropských odborníků onkologické farmacie - Konference organizovaná Aesculap Akademií

4. Únor 2009

Prestižní setkání evropských odborníků onkologické farmacie - Konference organizovaná Aesculap Akademií

V Praze se 17. prosince 2008 uskutečnil druhý ročník setkání evropských odborníků v oboru přípravy léků proti nádorovým onemocněním, 2nd Master Classes in Oncology Pharmacy. Na konferenci se účastníci seznamovali s nejnovějšími trendy a metodami v přípravě protinádorových léčiv, včetně přípravy pomocí robotických systémů.

Evropská společnost onkologické farmacie (ESOP) ve spolupráci s Aesculap Akademií společnosti B. Braun zorganizovaly v Praze setkání nejvýznamnějších evropských osobností v oblasti onkologické farmacie. Setkání bylo zaměřeno na vzájemné předávání zkušeností a seznámení s nejnovějšími metodami v oblasti přípravy cytostatik. Jedním z témat bylo využití moderních robotických systémů.

„Setkání evropských onkologických farmaceutů je významnou vědeckou a vzdělávací událostí, která umožňuje vzájemně sdílet zkušenosti a nové poznatky v oblasti individuální přípravy protinádorových léčiv a farmaceutické péče o onkologického pacienta. Jedním z letošních témat bylo seznámení se s robotem CytoCare. Ten je v současné době nejnovějším trendem v oblasti aseptických příprav cytotoxických léčiv. Robotizace je jednoznačně směr, kterým se vývoj oboru bude ubírat,“ říká PharmDr. Irena Netíková, předsedkyně a zakladatelka pracovní skupiny onkologické farmacie u nás.

CytoCare je automatizovaný robotický systém, který dokáže s naprostou přesností za aseptických podmínek a s maximální bezpečností pro pracovníky připravovat cytostatická léčiva. Jeho mechanická paže dokáže manipulovat se zdravotnickými nástroji, jako jsou jehly a stříkačky, a identifikovat jednotlivé léky na základě vážení a skenování. Umožňuje přípravu individuálních dávek cytostatik podle specifických potřeb jednotlivých pacientů a zároveň ochraňuje zdravotnický personál. Příprava chemoterapie v CytoCare splňuje všechny normy Státního ústavu pro kontrolu léčiv České republiky. Robot CytoCare aspiruje na významné místo při přípravě protinádorových léčiv. 

redakce Braunovin


Evropská společnost onkologické farmacie (ESOP) je součástí mezinárodní společnosti International Society of Oncology Pharmacy Practitioners (ISOPP). Evropskou odnož založilo před osmi lety shromáždění delegátů ze sedmnácti evropských zemí včetně České republiky. Posláním této organizace je vzdělávání v onkologické farmacii, školení v bezpečném zacházení s protinádorovými léky, řízení a kontrola kvality přípravy cytostatik, výzkum, vývoj a v neposlední řadě farmaceutická péče v onkologii. Setkání evropských onkologických farmaceutů se pořádá několikrát ročně, nejvýznamnější je konference NZW Europe, konající se vždy v lednu v Hamburku. Nově od loňského roku společnost pořádá intenzivní kurz Master Classes in oncology pharmacy. Loňský první ročník hostila dánská Kodaň. Při letošním pražském setkání požádala Česká pracovní skupina onkologické farmacie o spolupráci Aesculap Akademii, a to vzhledem k jejím profesionálním zkušenostem v oblasti edukačních aktivit včetně kurzů onko-farmacie pro lékárníky.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Vzdělávací instituce Aesculap Akademie uspořádala sympozium Restart elektivních výkonů, které v přímém přenosu vysílala přihlášeným účastníkům prestižní konference Efektivní nemocnice. Pozvání přijali Roman Kraus, předseda senátního výboru pro zdravotnictví, Jan Bláha, přednosta KARIM Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, a Eckart Mayer, přednosta německé ortopedické kliniky AKH. Připravili jsme tři bloky, ve kterých vždy diskutovali dva hosté.

23.12.2020
Aktuality z B. Braun

Spotify, iTunes, Google Podcasts - na všech těchto platformách si teď můžete poslechnout podcast Medicína od společnosti B. Braun. O zdravotnictví nebo aktuálních tématech v medicíně vyprávějí lékaři, sestry, manažeři, ale i samotní pacienti. Ačkoliv podcast přináší řadu odborných názorů, nepochybně obohatí i posluchače z řad široké veřejnosti.

30.10.2020
Aktuality z B. Braun

Existuje klíč k nalezení optimální úrovně stresu v době koronaviru? K tomu se nám vyjádřil a popsal své zkušenosti z terénu zakladatel projektu #delamcomuzu Mgr. Pavel Pařízek, který v době krize řešil se svým týmem na dennodenní bázi problémy běžných občanů, pracovníků z první linie a fungoval dokonce jako „záchranná stanice“ expatů žijících na území České republiky. V průběhu pandemie se ukázalo, že hlavním stresovým faktorem epidemické krize nebyl jen samotný Covid-19, ale i sekundární dopady pandemie jako obavy o vztahy či práci.

08.07.2020
Aktuality z B. Braun