Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Oplachové roztoky včera a dnes

2. Prosinec 2013

Oplachové roztoky včera a dnes

Základním požadavkem výběru oplachového roztoku je, aby nezpomaloval proces hojení rány, byl netoxický a nealergizující.

Oplachové roztoky jsou určené na ošetření chronických ran, na jejich oplach, zvlhčování, čištění a dekontaminaci. Oplachový roztok by měl být použit na počátku každého převazu, neboť pouze při odstranění povlaku rány - tzv. biofilmu (směsi odumřelých buněk, zahuštěného fibrinového povlaku, bakterií, nekrotické tkáně a zbytků exsudátu) - je možné, aby příslušné krytí zvolené podle fáze hojení rány splnilo svou funkci, a rána se rychleji zhojila.

Oplachové roztoky pomáhají k bezbolestnému odstranění přischlého obvazu, odstranění odumřelých a odloučených buněk, vyplavení patogenních bakterií, udržují v ráně vlhké prostředí, urychlují její hojení a eliminují zápach z rány.

Čím se řídit při výběru oplachového roztoku?

Základním požadavkem výběru oplachového roztoku je, aby nezpomaloval proces hojení rány, byl netoxický a nealergizující. K dalším kritériím patří nebolestivost při použití, účinnost na MRSA, snadná aplikace i do hůře přístupných míst defektu, kompatibilita s dalšími prostředky na hojení rány a cenová přijatelnost.
 

Prontosan®

V roce 2005 představila společnost B. Braun Medical oplachový roztok Prontosan®, sloužící k opakovanému a dlouhodobému používání. 60-80 % chronických ran je pokryto biofilmem, který je hlavní překážkou úspěšné lokální léčby. Je prokázáno, že i u ran, které ještě nejsou ve stadiu infekce, už pouhá kontaminace MRSA, případně jinými patogeny, stejně jako povlak, který se na ranách tvoří, výrazně prodlužují dobu hojení.

Unikátní složení roztoku Prontosan® tvoří složka polyhexanid, působící jako ochrana proti růstu bakterií, a undecylenamidopropylbetain jako povrchově aktivní látka. Prontosan® je schopen díky své povrchově aktivní složce nejen ránu dekontaminovat, ale i efektivně odstranit její povlak a zápach. Snižuje povrchové napětí vodných roztoků a umožňuje penetraci a narušení biofilmu. Oplachové roztoky, které se při ošetření chronických ran běžně používají, nejsou schopny pevně ulpívající povlak tvořený buněčným detritem, fibrinovými nálety, bakteriemi aj. odstranit a při krátkém šetrném oplachu po něm stékají.

Aplikace je možná na rány v jakémkoli stavu a v jakékoli fázi hojení. Dochází k ní přímo z láhve s hrdlem uzpůsobeným ke střiku. V případě citlivé rány lze Prontosan® zahřát na tělesnou teplotu. Doba použitelnosti od prvního otevření je osm týdnů.

 

Oplachování rány, ošetření rány roztokem Prontosan

Aplikace je možná na rány v jakémkoli stavu

Roztok se aplikuje přímo z láhve s hrdlem uzpůsobeným ke střiku (350 ml)

Šetrné čištění rány nasáklými tampóny

Namočte čtverec a ponechte na ráně po dobu 10-15 minut, aby došlo k uvolnění biofilmu. Tohoto účinku lze rovněž dosáhnout v kombinaci s namočeným krytím rány.

Na citlivé rány použijte roztok zahřátý na tělesnou teplotu.

Pacienti s chronickými ranami bývají často citliví na teplotu. Proto se doporučuje ohřát oplachový roztok na teplotu přibližně na 37 °C, např. v ohřívadle na kojenecké láhve. Procedura výměny krytí a ošetření rány je tak pro pacienta mnohem příjemnější.

 

Kat. č. Prodejní balení
400414 Prontosan® 6 x 40 ml
400416 Prontosan® 350 ml
400446 Prontosan® 1 000 ml
400516 Prontosan® gel 30 ml
400517 Prontosan® Wound Gel X 50 g
400508 Prontosan® Wound Gel X 250 g

Proč bychom měli používat Prontosan®?

  • Jako jediný oplachový roztok díky svému složení narušuje biofilm a preventivně působí proti jeho vzniku,
  • je vysoce tolerován tkáněmi, i u alergiků,
  • nebrání granulaci a epitelizaci,
  • odstraňuje povlaky výrazně efektivněji než Ringerův roztok a jiné roztoky,
  • zajišťuje dekontaminaci rány u kontaminovaných, kolonizovaných a infikovaných ran a výrazně zkracuje dobu hojení rány,
  • odstraňuje zápach z rány, což přináší komfort pro personál i pacienta,
  • je vhodný k opakovanému a dlouhodobému používání.

Prontosan® je klasifikován jako sterilní zdravotnický prostředek a splňuje veškeré požadavky Evropského lékopisu na přípravek používaný k ošetření a léčbě ran.

Mgr. Iveta Šmídová, MBA
divize OPM - stomie, urologie, inkontinence, drenáže
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Neurourologie je specializovanou součástí urologie a zabývá se poruchami močení v důsledku přerušení nervových drah a center. Porušení nervového zásobení je přitom způsobeno různými příčinami, nejčastěji úrazem (mozku, míchy, pánevních nervových pletení a periferních nervů), nervovými chorobami či v důsledku metabolických onemocnění (cukrovka). Projevy těchto poruch souhrnně označujeme jako neurogenní dysfunkce močových cest.

08.06.2021
Ambulantní péče

Tým profesora Pavla Michálka, vedoucího lékaře Kanylačního centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jako jediný ve střední Evropě provádí od roku 2018 implantace portů do hrudní dutiny pro chronickou drenáž recidivujícího hrudního výpotku pomocí speciálního portu Celsite® DRAINAPORT. Ročně zavedou 800 – 1 000 přístupů včetně těch složitých alternativních, a to u všech věkových skupin pacientů, včetně novorozenců, což je řadí k největším centrům v České republice.

08.07.2020
Ambulantní péče