Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Olomoučtí chirurgové používají při operacích jícnů moderní 3D technologii, pro pacienta je bezpečnější

15. Říjen 2014

Olomoučtí chirurgové používají při operacích jícnů moderní 3D technologii, pro pacienta je bezpečnější

Olomoučtí chirurgové dnes odoperovali zhoubný nádor jícnu čtyřiasedmdesátiletému muži z Jablonného nad Orlicí. Použili při tom laparoskopickou věž s trojrozměrným zobrazením.

V České republice patří I. chirurgická klinika Fakultní nemocnice Olomouc spolu s pražským Motolem mezi dvě přední pracoviště v oboru jícnové chirurgie. Právě tady se zavádí nejmodernější metody pro diagnostiku a léčbu onemocnění jícnu.

Operace s 3D laparoskopickou věží, která operatérovi umožňuje sledovat na monitoru reálný obraz vnitřních orgánů a okolních tkání, si olomoučtí chirurgové vyzkoušeli už před dvěma lety. Tehdy měli přístroj zapůjčený. Letos na jaře nemocnice zakoupila na centrální operační sály moderní laparoskopickou věž se 3D zobrazeními Einstein Vision. Máme zkušený personál a tato technologie pomohla ještě zvýšit bezpečnost operací v hrudní i jícnové chirurgii. Právě při operacích jícnu je důležitá přesnost a preciznost operování, v okolí jsou životně důležité orgány a také hlavní tělní tepna. S pomocí 3D brýlí vidíme okolní tkáně reálně, méně do nich při odstranění nádoru zasahujeme a rekonvalescence pacienta po operaci je pak rychlejší,“ popsal prof. MUDr. Čestmír Neoral, CSc., přednosta I. chirurgické kliniky FN Olomouc, který dnešní operační výkon vedl.

Při vývoji nové generace Einstein Vision byl kladen hlavní důraz na ještě větší miniaturizaci při co nejvyšší úrovni použité optiky a tedy kvality obrazu. Právě to umožnuje lékařům provádět náročné chirurgické výkony v malých prostorách, jako jsou například chirurgické zákroky v oblasti jícnu. Pro pacienta jsou pak zákroky touto technologií bezpečnější a operující lékař díky tomu získává větší přehled a jistotu v samotné operativě,“ vysvětluje MUDr. Alan Munteanu, člen vedení Skupiny B. Braun, která přístroj Einstein Vision vyvinula a přivedla na český trh.

Pacient před dnešní operací podstoupil nejprve předoperační léčbu pomocí chemoterapie a radioterapie. Tkáň v místě ozařování při operaci více krvácí. Se 3D technologií máme ale všechny operované struktury pod přesnější kontrolou. Největší výhodou těchto moderních miniinvazivních operačních technik je především pacientova bezpečnost,“ doplnil profesor Neoral.

 

 

Tisková zpráva FN Olomouc

 

 

 

 Zkušenosti s používáním EinsteinVision® v endoskopii sdílíme na Facebooku. Přidejte se na

http://www.facebook.com/EndoskopieAesculap

 

 

 

Více o nové generaci Einstein® Vision

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Problematika infekcí v operační ráně (SSI-surgical site infection) je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Z odborných studií je prokázáno, že výskyt SSI tvoří 38%1 všech infekcí v nemocničním prostředí a rozvine se až u 5 % podstupujících chirurgický zákrok.2 Tvoří tak jeden z nejvýznamnějších podílů infekcí spojených se zdravotní péčí (HCAI).3

23.11.2021
Chirurgické obory

Nahlížet na problematiku komplexně je podstatou úspěchu téměř ve všech medicínských odvětvích. Nejinak je tomu i v oblasti hojení ran. Tento chirurgický obor občas nebývá mezi zdravotníky populární, protože nepřináší rychlé a extrémně okázalé výsledky. Jedná se o zaměření, které vyžaduje mnoho trpělivosti a důslednosti nejen ze strany pacienta, ale zejména ze strany zdravotnického personálu.

14.10.2021
Chirurgické obory

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory