Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Káva a věda? V Café B. Braun to jde!

31. Březen 2011

Káva a věda? V Café B. Braun to jde!

Kavárna společnosti B. Braun - Café B. Braun - se v týdnu od 14. do 18. března stala jednou z "vědeckých kaváren". Zapojila se tím do projektu Týden vědeckých kaváren v Praze, v rámci něhož jste mohli zajít při kávě pobesedovat s našimi předními vědci a odbornými kapacitami.

„Přivezli nám devítiletou holčičku, která nemohla chodit. Po týdnu jsme jí kupovali první bačkůrky,“ okomentoval jednu z tisíců úspěšných operací páteře profesor Jan Štulík, primář Spondylochirurgického oddělení Fakultní nemocnice v Motole. Nebylo to na vědeckém sympoziu, nýbrž v Café B. Braun, stylové kavárně v dolní části Lékařského domu v Praze. Pozorní diváci jeho prezentaci sledovali na velkoplošném plátnu a usrkávali k tomu kávu, čaj či jiné nápoje.

V týdnu od 14. do 18. března byl každý večer v Café B. Braun věnován vědě. Pět odborníků představilo témata od zemětřesení přes analýzu lidského dechu či zmíněných operací páteře až po kriminalistiku, která využívá výsledky nejmodernějších vědeckých výzkumů, a důkazy, že imunitní systém může být partnerem pro léčbu rakoviny. Tuto vědeckou směs přivedl do Café B. Braun projekt společnosti Česká hlava. „Říkáme tomu ‚science café‘. Je to jeden z nejúspěšnějších modelů popularizace vědy,“ vysvětluje Iva Sladká, koordinátorka projektu.

Hned první téma bylo aktualizováno tragickým zemětřesením v Japonsku. Jeho síla ho podle geofyzika Jana Zedníka zařadila na jedno z čelních míst nejsilnějších zemětřesení, která se evidují. V úterý dokázal profesor Patrik Španěl, že se pracovníkům z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky podařilo vyvinout metodu, která umožňuje diagnostikovat řadu nemocí pouze na základě analýzy dechu. Ve středu exceloval již zmíněný primář Jan Štulík. Čtvrtek patřil milovníkům detektivek - ovšem v pojetí třetího tisíciletí. Marek Kotrlý z Kriminalistického ústavu připomínal postavy amerických seriálů, jako jsou například Sběratelé kostí.

Páteční přednáška profesorky Blanky Říhové byla pověstnou třešničkou na dortu. Každý z nás rád poslouchá, že se i v Česku (přesněji v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd České republiky) vyvíjejí nové generace protinádorových léčiv.

„My chceme, aby Café B. Braun nebylo jen stylovou kavárnou, ale aby bylo charakteristické tím, že se
v něm debatuje o zajímavých věcech a setkávají se tam lidé, kteří nám mají co říct,“ uzavírá manažer kavárny Jan Pleticha.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Do Café B. Braun jde člověk, když chce jít na dobrou kávu nebo za výbornou architekturou.

30.01.2018

Významní čeští nefrologové po zahájení očkování proti covidu-19 oslovili Ministerstvo zdravotnictví, aby při vakcinaci zařadilo do prioritních skupin i dialyzované pacienty. Přístup k očkování se podařilo zajistit a dialyzovaní už mají dostupnější i preventivní léčbu.

30.04.2021
Aktuality z B. Braun

Společnost B. Braun rozšířila své portfolio vstřebatelných hemostatických prostředků z oxidované celulózy o nového benjamínka: Cellistypt® N-W. Nejnovější zpevněná fibrilární forma Cellistypt® N-W byla designována tak, aby vyhověla speciálním potřebám laparoskopické chirurgie.

05.05.2021
Aktuality z B. Braun