Infekce v operační ráně (SSI surgical site infection) je třetí nejčastější nozokomiální nákazou obecně. V chirurgických oborech je četnost těchto infekcí 38 %.
U pacientů s infekcí v chirurgické ráně se prodlužuje doba hospitalizace o sedm až deset dnů. Tito pacienti mají dvakrát až jedenáctkrát vyšší riziko úmrtí ve srovnání s pacienty, kteří infekcí netrpí.
V neposlední řadě neúměrně rostou náklady na léčbu. Ve Spojených státech se uvádí, že náklady na léčbu jednoho případu ranné infekce jsou 3 000 29 000 USD, dle typu operace a patogenu.1
U infekcí v operační ráně hrají velkou roli vnější faktory, jako jsou jednotlivé kroky předoperační přípravy, způsob odstranění ochlupení, celková dekolonizace pacienta, ale i pohyb osob na operačním sále atd. Důležitým faktorem, který ovlivňuje výskyt ranných infekcí, je i použitá dezinfekce na operační pole. Různé studie provedené v předních nemocnicích potvrzují rozdíly ve výskytu infekcí v operační ráně podle typu použitého dezinfekčního prostředku.
Jaké přípravky lze k dezinfekci operačního pole použít? Můžeme volit pouze ze čtyř typů:
a) vodný s PVP-jódem,
b) alkoholový,
c) alkoholový s chlorhexidinem (CHX)
d) alkoholový s PVP-jódem.
Pro zdárnou přípravu operačního pole vyžadujeme, aby dezinfekční přípravek působil okamžitě a zároveň měl i jistý několikahodinový remanentní účinek na mikroorganismy. Okamžitého účinku dosáhneme použitím alkoholu a prodlouženou dobu účinnosti zajistí PVP-jód, případně CHX.
Při použití přípravku Braunoderm® se výrazně snižuje výskyt SSI
Klinická studie, kterou provedla S. Tschudinová a kol. z Univerzitní nemocnice v Basileji na 1 014 případech, prokázala, že při používání přípravku Braunoderm® (PVP-jód + alkohol) byl dvakrát nižší výskyt infekce v operační ráně než v obdobných studiích prováděných za použití chlorhexidinu s alkoholem a čtyřikrát nižší ve srovnání s použitím vodného roztoku PVP-jódu (USA, Darouiche).2
Zde je nutno upozornit na nestandardní chování“ přípravků na bázi PVP-jódu, kde vlastnosti jsou odlišné od každého přípravku. Tuto vlastnost PVP-jódových přípravků zdokumentovali A. F. Widmer a kol. klinickou studií na 233 pacientech při porovnání účinnosti PVP-jódových přípravků Braunol®, Braunoderm® a Betaseptic® v předoperační dezinfekci kůže.3 Ve studii se porovnávala výsledná redukce mikroorganismů na kůži operačního pole. Z grafického znázornění jasně vyplývá, že oba přípravky Braunol® (vodný roztok PVP-jódu) a Braunoderm® (alkoholový roztok s PVP-jódem) měly zřetelně lepší výsledky než Betaseptic® (alkoholový roztok s PVP-jódem), přičemž mezi přípravky Braunol® a Braunoderm® nebyl podstatný rozdíl.
Srovnání účinnosti přípravků Braunol®, Braunoderm® a Betaseptic® při předoperační přípravě kůže
Betaseptic® Mundipharma
100 ml obsahuje: 3,24 g PVP-jódu (s v. vol. j. 10 %),
38,9 g 2-propanolu, 38,9 g ethanolu (96 %)
Braunoderm® B. Braun
100 ml obsahuje: 1 g PVP-jódu (s v. vol. j. 10 %),
50,0 g 2-propanolu
Braunol® B. Braun
100 g obsahuje: 7,5 g PVP-jódu (s v. vol. j. 10 %)
B. Braun disponuje kompletním portfoliem dezinfekčních přípravků na kůži
Softasept® N pro rychlou dezinfekci kůže slouží alkoholový přípravek s nejkratší otestovanou expozicí pro oblasti bohaté na mazové žlázy (2,5 min. dle DGHM st. test. 13, 09. 2001);

Braunol® vodný roztok PVP-jódu pro bezpečné použití na operačním sále s rychlým a širokým spektrem účinnosti;
Braunoderm® přípravek založený na kombinovaném účinku alkoholu a PVP-jódu zaručuje prokazatelně nižší výskyt infekce v operační ráně oproti přípravkům na bázi alkoholu a CHX;
Alkohol CHX přípravek splňující požadavky guideline CDC pro přípravu kůže před aplikací centrálních (CŽK) i periferních žilních katetrů (PŽK), jedná se o alkoholový roztok s 2 % chlorhexidinu.
Toto široké portfolio dezinfekcí na kůži umožňuje zvolit ten nejoptimálnější přípravek k použití pro danou indikaci.
Další informace:
Braunol®
Souhrn informací o přípravku Braunol
Braunoderm® bezbarvý
Braunoderm® barvený
Softasept® N