Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Historicky první multiooborové setkání expertů v chirurgii pánevního dna mělo nabitý program

17. Červenec 2017

Historicky první multiooborové setkání expertů v chirurgii pánevního dna mělo nabitý program

Na několik dní se chirurgie pánevního dna stala společným tématem pro chirurgy, gynekology a urology. Historicky první setkání svého druhu v Česku proběhlo v Dříteči na Pardubicku od 20. do 21. května za silné podpory společností B. Braun Medical, Aesculap Akademie, Chirurgické kliniky a Porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické nemocnice a Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Kromě chirurgie jako takové se diskutovalo také o jejím propojení s operačním materiálem a léčivy.  „Inspirovali jsme  se stejně pojatým kongresem, který se uskutečnil  loni v listopadu v Pise. A povedlo se. Osvědčila se i spolupráce s Aesculap Akademií, která s námi kongres v  Dříteči připravovala,“ řekl přednosta Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice doc. MUDr. Jiří Šiller, Ph.D.

Kongres podobného typu a rozsahu nebyl v České republice nikdy předtím uspořádán. Doposud si totiž každý jednotlivý obor řešil svou část problematiky samostatně. Hlavní hvězdou konference byl italský profesor proktologie Gabriele Naldini a hlavním vizuálním tahákem pak byly živé videopřenosy operací z Pardubické nemocnice.

Profesor Naldini jako hlavní hvězda

Dvoudenní program nabízel multioborové přednášky a hned několikrát se v programu představil přední světový proktolog Gabriele Naldini z Univerzitní nemocnice v italské Pise. Profesor Naldini je považován v problematice pánevního dna za světovou špičku kvůli obrovským zkušenostem v řešení prolapsů rekta. Navázal na Longovu metodu a ve spolupráci se společností Touchstone vyvinul nový typ stapleru TST36 – Tissue selecting therapy stapler, který byl na konferenci představen v praxi.

Gabriele Naldini

 

Operace v přímém přenosu

Do programu úvodního dne byly také zařazeny živě komentované videopřenosy z operací. První dvě z nich provedl během čtvrtečního dopoledne právě profesor Naldini. Tématem bylo pokročilé stadium hemoroidů spojené s obstrukčním defekačním syndromem. Zákrok byl proveden pomocí stapleru TST36.

Potvrdilo se, že nový typ stapleru TST36 nabízí operatérovi díky svým skutečně velkým oknům a bezbariérovému přístupu k resekátu možnost přímého pohledu na operační pole i na objem resekované tkáně. Unikátní vnitřní objem TST 36 je 35 ml a umožňuje ošetření anorektálních prolapsů o délce dva až osm centimetrů. Zároveň tím pomáhá prevenci a oddaluje recidivu.  Tzv. „technika padáku“ umožňuje vtáhnout do těla stapleru větší množství tkáně a lépe ošetřit asymetrické prolapsy. Použití pouze jednoho nástroje navíc zjednodušuje výkon a minimalizuje možnost technických chyb a komplikací.

V hlavní roli skupina B. Braun

V návaznosti na hlavní téma kongresu, kterým byly staplerové techniky, představily všechny zúčastněné divize Skupiny B. Braun své produkty. Že se jedná o výrobky prvotřídní kvality, potvrzuje i zástupce organizátora, přednosta Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice doc. Jiří Šiller:  „Se společností B. Braun spolupracujeme již mnoho let a máme s ní skvělé zkušenosti. Na našich pracovištích a dominantně na operačních sálech využíváme mnohé produkty z jejich bohatého portfolia.“

Staplery a chirurgické nástroje

Mezi staplery vynikl například typ PPH PRO33 pro řešení hemoroidů dle Longovy metody, který je vyroben v černém designu eliminujícím odrazy světla, dále stapler TST 33 se selektivním a miniinvazivním přístupem k hemoroidům a také zahnutý cirkulární stapler CSC nebo lineární katr.

Divize Surgical Technologies pak představila chirurgické nástroje pro otevřenou operativu, nástroje pro jednorázové použití (SUSI) a generátor Caiman. Generátor pracuje na principu pokročilé bipolární technologie, kdy proud protéká mezi branžemi a okolní tkáň je tak maximálně chráněna. Lékaři Caiman využívají k uzávěru cév do průměru sedm milimetrů a k preparaci tkání.

Další nepřehlédnutelnou produktovou skupinou byly titanové DS klipy sloužící k uzavírání cév. Díky svému tvaru a struktuře minimalizují riziko dislokace a patří tak mezi nejbezpečnější titanové klipy na trhu.

Stomie, hojení ran a dezinfekce

Stranou v Dříteči nezůstala ani divize Out Patient Market, která se zaměřuje na zdravotní prostředky pro diabetiky, stomické pomůcky, prostředky pro péči o chronické i akutní rány, výrobky pro dezinfekci a hygienu, pomůcky pro inkontinenci, lubrikované katetry, sádry a další doplňkový sortiment. Návštěvníky zaujala novinka ve stomických sáčcích Flexima 3S se třemi základními výhodami: jednoduchá aplikace nalepením, bezpečnost a zvýšená ochrana proti prosaku a v neposlední řadě velká flexibilita a poddajnost s minimálním tlakem na břišní stěnu. Pozornost účastníků kongresu svým multioborovým uplatněním hlavně v chirurgii, gynekologii a urologii přitáhly také dezinfekční roztok Braunol a prostředek pro vlhké hojení ran Prontosan.

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Problematika infekcí v operační ráně (SSI-surgical site infection) je velmi diskutovaným tématem. SSI tvoří 38% všech infekcí v nemocnicích.

23.11.2021
Chirurgické obory

Nahlížet na problematiku komplexně je podstatou úspěchu téměř ve všech medicínských odvětvích. Nejinak je tomu i v oblasti hojení ran. 

14.10.2021
Chirurgické obory

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory