Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Doteky umění: Karel Balcar

13. Květen 2014

Doteky umění: Karel Balcar

Autor nynějších „Doteků umění“ je výjimečný člověk i umělec. Narodil se v roce 1966, o necelých dvacet let později se rozhodl vystudovat jadernou fyziku na ČVUT a automatizované systémy řízení na VŠE.

Jeho představy však tyto dva obory nenaplňovaly, proto se přihlásil na Akademii výtvarných umění - a to hned do nejnáročnějšího ateliéru klasické malby. Během studia získal ateliérovou cenu, v roce 1998 stipendium Nadace Jany a Milana Jelínkových, dnes vystavuje v českých i zahraničních galeriích. V roce 2011 byl dokonce svou německou galerií prezentován na prestižním veletrhu umění Art Cologne.  

Dílo Karla Balcara nemá v České republice obdoby. Je jediným umělcem, který je schopen řemeslně obsáhnout techniku starých mistrů - klasickou renesanční a barokní šerosvitnou malbu. Užívá ji pak k tematizaci současných námětů, které vždy připomínají krásu lidské tělesnosti, často navíc s erotickým podtextem. Jak formou, tak i obsahem je jeho dílo zcela nezaměnitelné, což z něj spolu s dokonalostí malby činí jednoho z nejceněnějších současných umělců. Vzhledem k náročnosti jeho malby vzniká jen několik artefaktů ročně, v čemž se zrcadlí i cena díla, již však Balcarovi četní sběratelé rádi akceptují.

T2, olej na plátně, 178x187 cm, 2014

Karle, kdy tě napadlo, že se staneš malířem?

Vlastně mě to nenapadlo nikdy. Od chvíle, kdy ztroskotal plán stát se vojenským pilotem, jsem přestal svou budoucnost plánovat. I malování, stejně jako předchozí činnosti, kterými jsem se zabýval, jsem tedy prostě prováděl. Se zájmem a chutí jsem se věnoval jak olejomalbě, tak i jiným výtvarným oblastem, aniž bych uvažoval, že by to mělo někam vést. Ani akademie nebyla mým vysněným cílem, přestože jsem na ní posléze strávil několik příjemných a inspirativních let pod vedením skvělého profesora Zdeňka Berana. Takže malířem jsem se v principu stal, aniž bych si toho nějak výrazně všiml, respektive se jím stávám, čili nacházím se na cestě k cíli, která je možná důležitější než cíl sám.

Věnuješ se hyperrealistické malbě, která je technicky velmi náročná. Jak při své práci postupuješ?

Ve chvíli, kdy si ujasním námět, nafotím dostatek podkladového materiálu. Fotografie vytřídím, na počítači upravím, někdy poskládám z několika jednu výslednou a především zvolím výřez, abych vše nadbytečné odstranil, aby kompozice byla jasná a čistá. Poté určím formát budoucího obrazu a začnu s přípravou plátna. Rám mi obvykle na míru vyrobí truhlář, na něj napnu lněné plátno, naklížím jej a nanesu podkladový nátěr, který si vyrábím sám. Na takto připravené plátno si optickou cestou přenesu výslednou kompozici, kresbu vytáhnu tuší a celé plátno zatónuji načervenalou barvou tak, aby podkresba lehce prosvítala. Následuje etapa budování modelace a prostorových plánů. Nasazuji světla a stíny, zatónované plátno vytváří přechod, čímž podporuje vznik iluze prostoru. Abych sjednotil savost plátna a zároveň chránil podmalbu před možným rozmytím, nanesu izolační lak a nechám nejméně měsíc schnout. Pak už zbývá „jen“ finální malba, časově a energeticky nejnáročnější část. Důležité je udržet koncentraci, den po dni malovat, nevypadnout z koloritu a způsobu malby, pokud možno nejlepší část dne z hlediska světelných podmínek a sil věnovat práci. Snažím se mít rozmyšleno, kde budu následující den pokračovat, aby sled úseků byl logický a technologicky proveditelný. Některé partie obrazu maluji celý den, od rána do soumraku, následující den musím obvykle zase sbírat síly - relaxuji nejlépe sportem, abych pohybem kompenzoval práci vestoje a psychické vyčerpání. Možná je to překvapivé, ale malování tímto způsobem obnáší i značné stresové zatížení. Je to tím, že pracuji v reálném čase schnutí barev, které závisí na více faktorech, má fyzická a duševní konstelace také není konstantní a existuje permanentní riziko, že investovaný čas a energie přijdou vniveč, ať z hlediska vykonané denní práce nebo hůře celého obrazu. Zobrazivá realistická malba dokáže pojmout opravdu hodně času a energie tvůrce, to je ta podstatná složka díla. Cena plátna, rámů, barev, štětců, počítače, fotoaparátu a dalších nezbytností, ačkoliv sumárně se jedná o nemalou částku, není až tak důležitá jako schopnost něco vymyslet a namalovat.

Co teď chystáš nového?

Mám rozmalovaný střední formát poměrně složité kompozice, kde je dost náročných partií. Takže žiju prací na tomto obraze. V tuto chvíli nic ani reálně plánovat nemůžu. Jen se snažím malovat, posouvat práci k horizontu. Ale rozhodně se těším, až jednoho dne usoudím, že obraz je hotový. Pak ho otočím, abych ho neviděl, a nechám ho schnout. Budu si moci trochu odpočinout a přemýšlet, co dál. Nastane krátké období „svobody“, všechno bude možné do chvíle, než se definitivně rozhodnu pro další práci… Jinak také prožívám toto úžasné jaro, na které se většinou dívám z okna ateliéru, dopřávám si občas kopřivový čaj, sleduji, jak děti rostou, a tak. V dnešní rychlé době je trochu zvláštní představa, že to „nové“, co právě teď prožívám a na čem zahajuji práci, bude hotové až za rok, jako bych (sotva jsem vykročil z Orwelova roku 1984) žil v paralelním Murakamiho roce 2Q14.

Kosatec, olej na plátně, 40x45 cm

Kateřina Tučková
autorka rubriky Doteky umění, spisovatelka, historička umění
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Jeho tvorba je úzce spjata s Brnem, zároveň ji však můžete najít po celé střední Evropě. Jeho malby jsou zastoupeny ve významných veřejných institucích i v privátních sbírkách. Představujeme vám Petra Kvíčalu.

 

25.09.2015
Lidé a společnost

Navyšování cen ovlivňuje především zdražování surovin, komponentů, obalových materiálů, energie, vody a dopravy. „Situaci nepomáhají ani nová legislativní pravidla EU pro hodnocení bezpečnosti, výrobu a distribuci zdravotnických prostředků a bezpečnost léčiv, která navyšují významně náklady výrobců a distributorů,“ říká PharmDr. Jiří Lukeš, člen vedení Skupiny B. Braun.

09.12.2021
Aktuality z B. Braun

Zdravotníci z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jako jedni z prvních 
vyzkoušeli unikátní monitorovací systém compliance hygieny rukou NosoEx. 
O tom, jak se tato novinka osvědčila v praxi, jsme mluvili s Romanem Boráněm 
z Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny této nemocnice. 

14.10.2021
Aktuality z B. Braun