Přejít k hlavnímu obsahu

Odborné informace o léčivech

Tento článek obsahuje odborné informace o léčivech určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Tyto informace nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

 • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
 • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
 • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník
Zpět

Ambulantní péče:

Braunol® jsem doporučila i své kamarádce

Ing. Vladimír Čepelka

29. Prosinec 2010

Rozhovor s Jarmilou Košťálovou, vrchní setrou Ústavu radiační onkologie Fakultní nemocnice Na Bulovce, o osobní zkušenosti s desinfekčním roztokem Braunol®

V Ústavu radiační onkologie ošetřujeme v denní praxi různé rány, od tzv. běžných postradiačních kožních změn až po rozsáhlé rozpadající se nádorové rány, které je potřeba efektivně hojit a chránit před infekcí.

Jak dlouho používáte PVP-jódový přípravek Braunol® na vašem pracovišti?

Roztok Braunol® používáme již několik let, byli jsme jedno z prvních pracovišť, které velmi pozitivně ocenilo zavedení tohoto přípravku na trh, a to právě pro jeho široké spektrum využití.

Co vás k výběru tohoto přípravku vedlo? 

Především skutečnost, že se jedná o vodný roztok (nealkoholový a neagresivní) se širokým spektrem využití v prevenci rozvinutí fungicidních a bakteriálních infekcí při náročné a dlouhodobé onkologické terapii.

Zmínila jste se o širokém spektru využití přípravku Braunol®. Můžete toto použití konkretizovat na příkladech z ošetřovatelské péče?

Využívá se všude tam, kde při onkoterapii dochází k nutnosti zvýšené hygienické péče, a to příkladně:

 • při narušení celistvosti kůže ozařovaného pole, kde se mohou objevit drobné mokvající trhlinky až zánětlivé změny,
 • při ošetřování okolí stomie, kde se také vlivem podávání cytotoxických látek (cytostatik) mohou tvořit drobné krvavé píštělky,
 • po aplikaci vnitřního záření ke gynekologickým výplachům,
 • dále i k výplachům močového měchýře,
 • k dalším ošetřením a výplachům ran,
 • v neposlední řadě také při přípravě operačního pole u vnitřních aplikací na našem operačním traktu,
 • osobně ho používám při nachlazení a bolesti k výtěru v krku.

Vaši pacienti mají oslabený imunitní systém v důsledku náročné onkologické léčby. Zaznamenali jste nějaké alergické reakce na tento přípravek?

V podstatě ne, Braunol® je velmi dobře snášen. Samozřejmě jiný prostředek volíme u pacientů, u nichž je známá alergie na jód.

Co byste ještě závěrem o přípravku Braunol® čtenářům řekla?

Na závěr jeden osobní poznatek. Braunol® jsem dokonce doporučila i své kamarádce, která dlouhodobě a opakovaně „bojovala“ s plísní na nohou a následným zápachem u svého dospívajícího syna. Postačilo několik dnů potírání přípravkem a efekt byl značný.

Dokonce s ním vytřela i vnitřky jeho obuvi a mohu sama potvrdit, že v jejím bytě přestal páchnout i botník. 

 

Souhrn informací o přípravku Braunol

Více se dozvíte zde

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

 • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
 • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
 • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník