Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Adelaide

1. Březen 2008

Adelaide

Adelaide je město zeleně. Celé centrum je obklopené „zeleným“ prstencem parků a zahrad. Kolem parlamentu se vydávám do jednoho z nich, rozprostřeného na kopci Montefiore. Barevné květiny tu rostou vedle vysokých palem a nízké trávy. Na severní straně parku stojí katedrála sv. Petra a na jeho vrcholu pak socha plukovníka Williama Lighta, zakladatele Adelaide.

Podzimní město zeleně a úprk do Sydney

Den 222, pondělí 29. 3. 1999

Do Adelaide přijíždíme po šesté ráno. Ještě je šero, takže první, co mě udeří do očí, je velké digitální počítadlo ukazující počet hodin, minut a sekund zbývajících do začátku roku 2000.

Venku je zima! Adelaide je zatím moje nejjižnější místo v Austrálii, proto už je tu cítit podzim, který začal před týdnem.

Hned naproti Greyhound terminálu je velký hostel, kde se ubytovávám. V mé místnosti jsou čtyři postele a pěkně chladno. Na patře je kuchyně a velká jídelna. V ceně je dokonce i snídaně, což se mi samozřejmě líbí. V hostelu je i internetová kavárna, tak ji možná využiju.

V noci jsem se v autobuse moc nevyspal, ale teď v sedm ráno jsem docela čilý. Dávám si snídani, sprchuju se, peru pár věcí a asi v půl deváté vyrážím ven. Adelaide je moje první opravdu velké australské město, tak jsem na ně zvědavý.

Je sice chladno, ale sluníčko svítí. Teď ráno lidi spěchají do práce, takže ulice jsou plné manažerů v oblecích a manažerek v kostýmech. Atraktivní moderní budovy stojí přímo vedle budov starých, nebo spíš historických. Obojí je ale jako nové. Australani si svou minulost hýčkají jako nějakého oblíbeného psíka. Některé budovy mi svými podloubími a balkony v prvním patře připomínající New Orleans. A ještě něco je tady amerického: přechody pro chodce, na nichž místo barevných panáčků svítí červené „Don’t Walk“ a zelené „Walk“.

Že už je podzim, můžu poznat nejen podle lidí zabalených do bund a svetrů, ale hlavně podle přírody. Ta se oklamat nedá, a tak i tady nastává změna barev listů, která končí jejich opadáváním. Zelené stromy stojí vedle hnědých, červených nebo žlutých a čekají už jen na příchod zimy.

Já ale na nic nečekám a hledám místo s Internetem, levnější než v hostelu. V centru se mi to daří, tak trávím asi hodinu pročítáním pošty. Potěšující je nejen počet došlých dopisů (už jsou jich dohromady stovky), ale i to, že za pár dní navštíví moji webovou stránku desetitisící čtenář. Co tam ti lidé pořád čtou, když se to mění jen jednou za čtrnáct dní?

Řekli byste, že je podzim? Rotunda a Adelaide Festival CenterŘekli byste, že je podzim? Rotunda a Adelaide Festival CenterDneska už jsem se flákal dost, tak bych se měl zase chvilku vzdělávat. Vybírám si Migration Museum. Umístěné v pěkném několikapatrovém cihlovém domě vypráví historii přistěhovalectví na území jižní Austrálie. Ve vlnách přistěhovalců, které místní pobřeží zažilo v minulém i tomto století, bylo zastoupeno více než sto národností. Přistěhovalci byli po příjezdu soustředěni ve špatně zařízených táborech a koloniích a mnoho jich, zvláště dětí, nepřežilo.

S takovou spoustou národností se samozřejmě objevil i rasismus, který se ukázal být velkým problémem. Po určité době byla dokonce stanovena kritéria, která musel člověk splňovat, aby byl v Austrálii přijat. Například bylo žádoucí, aby měl blond vlasy, modré oči a byl svobodný. Brr!!! Po procházce výstavou mi připadá jako zázrak, že VŮBEC někdo přežil.

V muzeu mi nějak vyhládlo, a jelikož nejsem daleko od hostelu, vracím se tam a dávám si oběd. Už několik dní přemýšlím o letence z Jižní Ameriky zpátky do Evropy. Ještě bych měl totiž možná šanci koupit ji levně. Mám čas do pozítří. Ale asi bych to měl vysvětlit od začátku.

Před odjezdem z Čech jsem od Vlaďky Řeháčkové, zaměstnankyně Delta Air Lines, dostal dva kupony na nákup jakýchkoli letenek ze sítě Delty za režijní cenu. Jeden kupon jsme použili na letenku pro Táňu z Bombaje, druhý mi zůstal s tím, že ho použiju v Jižní Americe na koupi letenky do Evropy.

Mezitím se mi ale od Táni donesla zpráva, že Delta uzavírá v Praze svoji pobočku a ruší i všechny závazky, včetně těchto kuponů. Divné, ale co dělat? Teď už teda kupon nemůžu použít, takže si v Jižní Americe budu muset koupit normální plnou letenku. Kupon jsem však nevyhodil, ale nejspíš z nějaké nostalgie si ho nechal.

Katedrála sv. Petra je oblíbená mimo jiné mezi fanoušky kriketu - dala totiž jméno severnímu konci blízkého kriketového stadionu Adelaide OvalKatedrála sv. Petra je oblíbená mimo jiné mezi fanoušky kriketu - dala totiž jméno severnímu konci blízkého kriketového stadionu Adelaide OvalUplynulo pár týdnů a já se v polovině března dostal do Austrálie. V Darwinu jsme sednul k Internetu a přečetl si dopis od Vlaďky. Kromě skvělého vyprávění o rošťáctví malého Míši mi tam pro jistotu ještě jednou zopakovala, že Delta ruší pobočku, ji propouští, ale že kupon můžu použít do konce března, kdy jí končí pracovní poměr. No, to pro mě byla novinka, která dost měnila situaci. Teď už je ale pozdě, říkal jsem si, protože pokud Delta vůbec bude mít v Austrálii zastoupení, tak určitě v Sydney. A jedině na zastoupení Delty můžu tenhle kupon proměnit v letenku. Do Sydney se ale dostanu až v půlce dubna, na konci cesty napříč Austrálií. Tak jsem na to zapomněl a odjel z Darwinu do vnitrozemí.

Dneska (29. března) jsem přijel do Adelaide, a tu mě něco napadlo. Co kdybych... Na informacích si zjišťuju číslo pobočky Delty v Sydney a volám jim. Po asi půlhodinovém rozhovoru (naštěstí jsem volal na bezplatné číslo) znám cenu letenky a mám i rezervaci na lety Lima - Atlanta - Curych - Praha na 1. července. Dohodli jsme se, že jim pošlu kupon a platbu, a až za čtrnáct dní přijedu do Sydney, letenku si vyzvednu.

Po telefonátu se vrhám na počítání. Kupon a platbu bych sice mohl poslat, ale určitě by tam nedorazily do pozítří, kdy končí jeho platnost. Takže mi zbývají dvě možnosti. Buď se na to vykašlat, nebo se velice rychle dostat do Sydney. Kterou z nich si vyberu, záleží na jednouché úvaze. Pokud bych teď odjel do Sydney, převrátil by se mi celý zbylý itinerář cesty po Austrálii, a musel bych se vracet na místa, kam jsem měl jet z Adelaide, a z těch míst se zase budu vracet do Sydney. Asi 1 000 km bych tak jel dvakrát, což by mi samozřejmě zvýšilo náklady. Ta jednoduchá úvaha zní: pokud náklady na onu dvojnásobnou jízdu ze Sydney a pak zpět do Sydney budou nižší než částka, kterou bych ušetřil nákupem levné letenky místo letenky normální, není co řešit. Pokud ale budou vyšší, pak budu pokračovat v původním plánu a na kupon už navždy zapomenu. Chvilku počítám a vychází mi, že i pokud bych se vracel těch 1 000 km a pak zase jel zpět do Sydney, stále ještě bych utratil daleko míň, než kolik ušetřím na letence. Takže je to jasné. Jedu do Sydney.

Musím ale jednat rychle, protože cesta do Sydney trvá třiadvacet hodin a teď už jsou tři hodiny odpoledne. Pokud odjedu zítra ráno, budu pozítří 31. března v Sydney a ještě stihnu letenku koupit. Pokud už ale v autobuse nebude místo, mám smůlu. Mažu na terminál Greyhound a na osmou ráno si rezervuju místo v buse. Naštěstí místa ještě jsou, takže to snad zvládnu.

Uf, jsem vyčerpaný. Nerad dělám takováhle rychlá rozhodnutí, která jsou příliš důležitá na to, abych si mohl dovolit udělat chybu. Proto doufám, že jsem všechno spočítal dobře. V Adelaide jsem chtěl zůstat ještě celý zítřek, ale tohle je důležitější. Proto se hned teď znovu vydávám do centra, abych ještě prošel alespoň ta nejzajímavější místa.

Na pěší zóně v Adelaide se setkává stará a moderní architekturaNa pěší zóně v Adelaide se setkává stará a moderní architektura Adelaide je město zeleně. Celé centrum je obklopené „zeleným“ prstencem parků a zahrad. Kolem parlamentu se vydávám do jednoho z nich, rozprostřeného na kopci Montefiore. Barevné květiny tu rostou vedle vysokých palem a nízké trávy. Můžu se po ní procházet, jak chci, a nikomu to nevadí. To se mi líbí. Na severní straně parku stojí katedrála sv. Petra, kvůli velikonoční mši dnes zavřená, a na jeho vrcholu pak socha plukovníka Williama Lighta, zakladatele Adelaide. Na tomto místě prý stál, když mluvil o své vizi nového města na březích řeky Torrens. Proto se tomuto místu říká Light’s Vision (Lightova vize) a shodou okolností je odsud dokonalý výhled na město s mrakodrapy v pozadí.

Z parku se loudám zpátky dolů. Je šest odpoledne a slunce těsně před západem. Už je ale chladno na svetr a studený vítr si pohrává s listím popadaným na zem. Ten podzim tady fakt vypadá jako

Den 223, úterý 30. 3. 1999

Dnes si asi moc legrace neužiju. Celý den strávím v autobuse do Sydney, který tam má přijet zítra v devět ráno. Teď je osm ráno a já právě odjíždím. Bus je ale jako vždy pohodlný, takže mě nečeká žádná mučivá jízda. Vlastně se i tak trochu těším, protože kromě psaní deníku nebudu muset nic dělat, což se mi nestalo už dost dlouho.

Je chladno a zataženo. Možná je dobře, že z Adelaide odjíždím už dnes, protože bych si třeba užíval jen deště, kterého mám za uplynulé tři měsíce plné zuby.

Předměstí Adelaide jsou plná autosalonů se jmény jako „Simply the Best“, „Affordable Autos“, „Remove All Rubish Co.“ Těsně za Adelaide zastavujeme před resataurací Fasta Pasta v klidném, ale teď na podzim studeném městečku Gawler, plném kamenných domečků. Gawler je vstupní branou do vinařské oblasti Barossa Valley.

Připadám si trochu jako na Moravě. Kopečky připravené na jarní setbu. Lesíky, vesničky. Jen ty větrné mlýny a ovce a krávy pasoucí se na mýtinách mi do toho nezapadají a vracejí mě zpět do Austrálie.

Na oběd zastavujeme v městečku Yunta. Nikde nic, jen tohle opuštěné městečko. Sedám si na lavičku pod přístřešek a říkám si, jestli bych tady mohl žít. I když je to v relativně bohaté Austrálii, je to až příliš klidné místo. Asi bych se tu ukousal nudou.

David Kučera

David Kučera
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Navyšování cen ovlivňuje především zdražování surovin, komponentů, obalových materiálů, energie, vody a dopravy. Jakým způsobem to dokáže ovlivnit zdravotnictví? 

09.12.2021
Aktuality z B. Braun

Zdravotníci z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jako jedni z prvních vyzkoušeli unikátní monitorovací systém compliance hygieny rukou NosoEx. 

14.10.2021
Aktuality z B. Braun

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FN USA) patří k tradičním prestižním kardiologickým pracovištím v rámci konceptu péče o nemocné se srdečním postižením v České republice. B. Braun Česká republika se těší ze skutečnosti, že dlouhodobě s Invazivní a intervenční kardiologií (IKAK) FN USA spolupracuje a zajišťuje brněnským kardiologům stenty a lékové balonky pro jejich náročnou a odborně vysoce kvalifikovanou práci. Jsme rádi, že můžeme těmito řádky pogratulovat lékařům a sestrám Oddělení invazivní a intervenční kardiologie k 25. výročí založení.

22.07.2021
Aktuality z B. Braun